fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Zdrowie

Jak sprawdzić czy żywność nie jest fałszowana

Laboratorium Autentykacji Produktów jest jedyną pracownią w Polsce, specjalizującą się w wykrywaniu zafałszowań żywności
123RF
Specjaliści z Laboratorium Autentykacji Produktów (LAP) w łódzkim BioNanoParku sprawdzają, czy producenci nie fałszują żywności.

Specjaliści z LAP za pomocą metod izotopowych badają. miody, soki, kawę, oleje, wina czy inne wyroby alkoholowe. Mogą sprawdzić czy ich skład jest zgodny z deklaracjami producenta, a produkt jest bezpieczny dla konsumentów. W laboratorium badane są także suplementy diety, a w przyszłości mają być sprawdzane także kosmetyki i farmaceutyki.

Laboratorium Autentykacji Produktów jest jedyną taką pracownią w Polsce, która specjalizuje się w wykrywaniu zafałszowań przy użyciu metod izotopowych w takich produktach jak żywność czy farmaceutyki.

Metody izotopowe są efektywną i wielu przypadkach jedyną metodą wykrycia fałszerstw żywności m.in. soków czy miodów. Na podstawie wyników tych badań można stwierdzić, czy soki nie są rozwadniane, czy nie został do nich dodany syrop glukozowo-fruktozowy, kukurydziany czy trzcinowy. Fałszowane bywają również miody, metody izotopowe pozwalają na wykrycie dodatku syropu glukozowo-fruktuzowego. Producenci oszukują też na kawie, a w niektórych krajach UE metody izotopowe są również wykorzystywane do autentykacji win. Na ich podstawie można powiedzieć w jakim regionie dane wina zostało wyprodukowane. Na podstawie tych metod da się stwierdzić, czy, na przykład, spirytus został wyprodukowany z kukurydzy czy z polskich zbóż.

Badana próbka ważona jest na bardzo precyzyjnej wadze i umieszczana w specjalnej kapsułce, która trafia do autosamplera, gdzie zostaje przeprowadzona w stan gazowy. Później za pomocą izotopowego spektrometru z wysoką precyzją mierzony jest jej uśredniony skład izotopowy.

Metody izotopowe są rozwijane w wielu krajach UE. We Francji stosowane są rutynowo. W Polsce sytuacja wygląda nieco inaczej. Stosują je producenci, którzy chcą potwierdzić jakość swoich produktów i przez to spełnić wymagania klientów. Takie badania w ciągu kilku najbliższych lat staną się standardem także w naszym kraju.

—pap, Nauka w Polsce

 

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA