fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rząd PiS

MSW ws. Obywateli RP: Nawoływali do naruszania prawa

Joachim Brudziński, minister spraw wewnętrznych i administracji
Fotorzepa/ Jerzy Dudek
"W demokratycznym państwie prawa organ nadzorujący ma obowiązek kontroli przestrzegania prawa, a w razie podejrzenia jego naruszania skierowania sprawy do sądu. MSWiA zgodnie ze statutem jest organem nadzorującym fundację. Sąd ostatecznie rozstrzygnie, czy doszło do złamania prawa" - poinformowało ministerstwo spraw wewnętrznych i administracji, komentując wniosek do sądu o zmianę zarządu Fundacji Wolni Obywatele RP.

MSWiA skierowało do Sądu Rejonowego dla Warszawy-Mokotowa wniosek o zawieszenie zarządu Fundacji Wolni Obywatele RP i wyznaczenie zarządcy przymusowego. "W przypadku zgody sądy na zarząd przymusowy, MSWiA przejmuje faktyczną władzę nad Fundacją, jej mieniem, a nawet logo Obywatele RP" - alarmowali Obywatele RP.

Dowiedz się więcej » MSWiA kieruje do sądu wniosek o zmianę zarządu Obywateli RP

MSWiA w swoim komunikacie zauważa, że wniosek do Sądu Rejonowego Warszawa-Mokotów został złożony już pół roku temu - 20 listopada 2017 r. Obywatele RP podkreślają, że o sprawie dowiedzieli się z zawiadomienia wysłanego przez sąd 9 maja.

Wcześniej, 20 lipca 2017 r., "Fundacja Wolni Obywatele RP została wezwana do zaprzestania naruszania przepisów prawa powszechnie obowiązującego i postanowień Statutu. Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji realizował tym samym uprawnienia wynikające z art. 14 ust. 1 ustawy o fundacjach" - czytamy w komunikacie ministerstwa.

"Fundacja Wolni Obywatele RP oraz reprezentujący ją Zarząd, mimo upływu kilku miesięcy, nie zastosowali się do wezwania do zaprzestania naruszania prawa, w tym także nawoływania do aktów naruszania prawa. W wyznaczonym terminie Fundacja wystosowała jedynie odpowiedź na pismo z 20 lipca 2017 r." - informuje MSWiA.

Resort podkreśla, że to "sąd ostatecznie rozstrzygnie, czy doszło do złamania prawa", a wniosek do sądu o zawieszenie zarządu Fundacji i wyznaczenie zarządcy został złożony "w związku z naruszaniem postanowień Statutu Fundacji Wolni Obywatele RP oraz prawa powszechnie obowiązującego m.in. poprzez nawoływanie do aktów naruszania prawa". W komunikacie ministerstwo nie informuje jednak o szczegółach dotyczących naruszania prawa.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA