fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rynek pracy

Ukraińska armia na polskim rynku pracy

Bloomberg
W ciągu ostatnich pięciu lat liczba zarejestrowanych w Polsce cudzoziemców wzrosła pięciokrotnie. Co piąta polska firma zatrudnia Ukraińców.

Agencja Bloomberg przyjrzała się polskiemu rynkowi pracy. Dzięki pięciokrotnemu wzrostowi zatrudnionych cudzoziemców, z naszego rynku zdjęte zostało napięcie, związane z występującym w ostatnich latach deficytem rąk do pracy.

Zły sen polskich pracodawców

Dwie trzecie z ponad 600 tys cudzoziemców płacących składki ubezpieczeniowe ZUS, to Ukraińcy, podkreśla agencja. Ich liczba rosła z każdym rokiem, pomimo wcześniejszych obaw, że mogą pojechać dalej, po tym jak Unia otworzyła dla Ukrainy ruch bezwizowy.

Bloomberg przypomina, że według metodologii Unii, bezrobocie w Polsce jest na rekordowo niskim poziomie 3,8 proc. a od dwóch lat przyrost gospodarczy waha się na poziomie 5 proc. Dla przypomnienia - po wstąpieniu do Wspólnoty w 2004 r z kraju wyjechało za pracą ponad 2 mln obywateli Polski.

Jednak obecnie „co piąta polska firma pracuje z Ukraińcami". W 38-milionowej Polsce pracuje około 1,5-milionowa armia obywateli Ukrainy. Stanowią oni 75 proc. spośród zarejestrowanych cudzoziemców.

Sytuację skomentował w tym tygodniu Andrzej Glapiński prezes NBP: „Niektórzy przewidywali, że na rynku pracy będzie więcej problemów, w tym dodatkowe podwyżki płac. Okazało się, że firmom udało się zwiększyć zatrudnienie, ponieważ nie ma barier ani w napływie lokalnych pracowników, ani pracowników z Ukrainy".

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA