fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rynek pracy

Polacy mają teraz więcej zaufania do pracodawców - Edelman Trust Barometer

Fotorzepa, Sławomir Mielnik
Widać pozytywne efekty poprawy koniunktury na rynku pracy i większych starań o pracowników, które muszą teraz podejmować firmy. Wskaźnik zaufania do pracodawców sięgnął w Polsce rekordowych poziomów – i wzrósł w ciągu dwóch ostatnich lat o ponad jedną piątą.

Zaufanie do pracodawców deklaruje już 68 proc. Polaków, o 12 pkt proc. więcej niż przed dwoma laty, gdy wierzyło w nich 56 proc. polskich uczestników Edelman Trust Barometer - globalnego badania agencji Edelman (potentata komunikacji marketingowej i PR). Jak wynika z tegorocznego reportu, który obejmuje ponad 33 tys. osób w 28 krajach, w tym w Polsce, nasz kraj odnotował jeden z najwyższych wzrostów pod względem wskaźnika do zaufania do pracodawców.

Wyprzedzamy już pod tym względem m.in. Francję, Hiszpanię i Irlandię. Jednak i tak jesteśmy nieco poniżej światowej średniej, która w tym roku wzrosła do 72 proc. ( o 7 pkt. proc. w porównaniu z 2016 r- do czego przyczyniła się zapewne poprawa na rynku pracy w większości badanych państw.).

Globalną średnią podwyższają pracownicy w Indonezji - gdzie wiarę w pracodawców deklaruje aż dziewięć na dziesięć badanych osób, o 13 pkt. proc. więcej niż przed dwoma laty. W czołówce są też Hindusi (86 proc. ufa pracodawcom), Kolumbijczycy (83 proc.) i Chińczycy (82 proc.). Tuż za nimi uplasowali się mieszkańcy Holandii- gdzie pracodawcom ufa teraz 81 proc. badanych, niemal o jedną piątą więcej niż przed dwoma laty.

Zdecydowanie gorzej wypadają wysoko rozwinięte kraje Azji- najmniej zaufania wobec pracodawców mają mieszkańcy dwóch azjatyckich potęg – Japończycy (którzy nie mogą już liczyć na stałe posady do końca życia) i pracownicy z Korei Płd. Wśród nich tylko 57 proc. pokłada zaufanie w swoich pracodawcach.

Z kolei najbardziej ten wskaźnik spadł w ostatnich dwóch latach w Argentynie (o 18 pkt proc. do 60 proc.) .

Jak zwraca uwagę Izabela Wejcht z Lighthouse ( firmie będącej przedstawicielem sieci Edelman w Polsce) w porównaniu z ubiegłym rokiem obserwujemy natomiast lekki spadek zaufania do pracowników jako źródła informacji o firmie. Obecnie zajmują oni szóste miejsce pod względem wiarygodności przekazywanych informacji z indeksem zaufania 47 proc. (o 1 pkt. niżej niż rok wcześniej).

- Powyższe dane wskazują na potrzebę dalszych inwestycji w komunikację wewnętrzną w firmach. Autorytet pracowników jako wiarygodnego źródła informacji wzmocni wyposażenie ich w rzetelną, prawdziwą i kompletną wiedzę o firmie, co jest istotne w kontekście obaw społecznych wobec rozszerzania się nieprawdziwych informacji (fake news)- podkreśla Wejcht.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA