fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rynek pracy

Niespodziewany spadek bezrobocia w Niemczech

bezrobocie w Niemczech
Bloomberg
Nikt nie spodziewał się, że bezrobocie w Niemczech może spaść w czasie drugiej fali pandemii.

Bezrobocie w Niemczech spadło w listopadzie, choć analitycy oczekiwali jego wzrostu. Stopa bezrobocia obniżyła się z 6,2 procenta do 6,1 procenta, a liczba ludzi bez pracy zmniejszyła się o 39 tysięcy. To najniższy poziom od kwietnia. Jednak rok temu w listopadzie pracę miało o pół miliona osób więcej.

Czytaj także: Niemcy w 2021 roku chcą się zadłużyć na 160 mld euro

Analitycy spodziewali się, że stopa bezrobocia wzrośnie w listopadzie do 6,3 procenta. Trwająca druga fala pandemii koronawirusa wymusza bowiem ograniczenia w funkcjonowaniu gospodarki, które nie sprzyjają aktywności gospodarczej.

Jednak za pozytywną wiadomością o spadku bezrobocia kryje się również mniej optymistyczna informacja. W listopadzie, zgodnie z danymi Federalnej Agencji Pracy, o 537 tys. osób wzrosła liczba pracowników objętych programem krótkoterminowego zatrudnienia (mającego na celu chronienie miejsc pracy).

- Rynek pracy zareagował na listopadowe restrykcje, ale na szczęście nie wzrostem zliczby zwolnień – stwierdził, cytowany przez serwis TheLocal.de, prezes Federalnej Agencji Pracy Detlef Scheele.

Oczekiwania analityków, spodziewających się wzrostu liczby bezrobotnych, wynikały z nowych obostrzeń wdrażanych w listopadzie – zamknięto bary, restauracje czy siłownie. Jednak pracodawcy zamiast zwalniać, najwyraźniej postanowili polegać na dotowanych przez państwo programach pozwalających redukować pracownikom czas pracy, ale bez ich zwalniania.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA