fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rynek pracy

Ochłodzenie na amerykańskim rynku pracy

Bloomberg
Zatrudnienie w USA zwiększyło się w grudniu o 145 tys. osób, najmniej od połowy 2018 r. W całym 2019 r. wzrosło o 2,1 mln osób, najmniej od 2011 r.

Ankietowani przez agencję Bloomberga ekonomiści szacowali, że zatrudnienie wzrosło o 160 tys. osób.

Piątkowe dane Departamentu Pracy są podwójnie rozczarowujące. Nie dość, że w grudniu wzrost zatrudnienia był poniżej szacunków ekonomistów, to jeszcze w listopadzie liczba etatów zwiększyła się o 256 tys., a nie 266 tys., jak sugerowały wstępne dane.

Hamowanie wzrostu zatrudnienia w USA jest o tyle naturalne, że stopa bezrobocia jest tam na poziomie najniższym od 50 lat poziomie 3,5 proc. Nawet te firmy, które chcą zatrudniać, mogą mieć problem ze znalezieniem pracowników. Słabnąca presja płacowa sugeruje jednak, że coraz wolniejszy wzrost zatrudnienia to również konsekwencja słabnącego popytu na pracowników.

W grudniu przeciętna stawka godzinowa w USA wzrosła o 2,9 proc. rok do roku. To pierwszy odczyt poniżej 3 proc. od lipca 2018 r.

Większość ekonomistów zakłada, że w 2020 r. koniunktura na amerykańskim rynku pracy będzie nadal słabła. Przeciętnie przewidują, że miesięcznie będzie przybywało 127 tys. etatów, w porównaniu do 176 tys. średnio w 2019 r.

To może skłonić Fed do powrotu do łagodzenia polityki pieniężnej. Amerykański bank centralny ma bowiem tzw. podwójny mandat, który obliguje go do dbania nie tylko o stabilność cen, ale też wysoki poziom zatrudnienia.

Na ostatnim, grudniowym posiedzeniu, Federalny Komitet Otwartego Rynku (FOMC), decyzyjny organ Fedu, zasygnalizował, że cykl obniżek stóp procentowych, trwający od lipca do października 2019 r., został zakończony. W 2020 r. główna stopa Fedu ma zostać utrzymana w obecnym przedziale 1,5,-1,75 proc.

Inwestorzy w te zapowiedzi nie uwierzyli. W notowaniach kontraktów terminowych na główną stopę Fedu wyceniają co najmniej jedną jej obniżkę w 2020 r., prawdopodobnie w listopadzie. Piątkowe dane z amerykańskiego rynku pracy tych oczekiwań nie zmieniły.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA