fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rosja

Szef RE rozmawiał z Putinem o uwolnieniu Nawalnego

AFP
Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel przeprowadził rozmowę telefoniczną z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, podczas której zaapelował o uwolnienie opozycjonisty Aleksieja Nawalnego.

Charles Michel podczas rozmowy telefonicznej poinformował prezydenta Rosji Władimira Putina, że państwa członkowskie Unii Europejskiej są głęboko zaniepokojone sprawą Nawalnego. Wezwał także do „pełnego i bezwarunkowego poszanowania praw” opozycjonisty.

Michel miał także przekazać Putinowi, że UE apeluje do Rosji o szybkie uwolnienie Nawalnego oraz jak najszybsze kontynuowanie śledztwa w sprawie zamachu na jego życie.

Szef RE poinformował też prezydenta Rosji o tym, że podczas marcowego szczytu UE odbędzie się prawdopodobnie debata na temat stosunków UE-Rosja. - Powtórzyłem, że UE jest w tej sprawie zjednoczona. Potępiamy zatrzymanie Aleksieja Nawalnego - podkreślił Michel. - Rosja musi pilnie przeprowadzić pełne i przejrzyste śledztwo w sprawie zamachu na niego - dodał.

17 stycznia Aleksiej Nawalny, który wracał z Niemiec, gdzie był leczony po zamachu na swoje życie, wrócił do Rosji. Samolot z opozycjonistą i jego żoną na pokładzie miał wylądować na lotnisku Wnukowo, w ostatniej chwili maszyna została jednak skierowana na Szeremietiewo. Wcześniej na Wnukowie policja zatrzymała pewną liczbę zwolenników opozycjonisty, w tym jego bliską współpracowniczkę Lubow Sobol.

W czasie kontroli paszportowej Nawalny został zatrzymany. Federalna Służba Więzienna Rosji (FSIN) oświadczyła, że zatrzymanie ma związek z tym, że w 2020 r. Nawalny nie stawiał się w placówce FSIN, choć miał to robić dwa razy w miesiącu.

Sąd skazał opozycjonistę na 30 dni aresztu, następna rozprawa odbędzie się 29 stycznia.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA