fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rosja

Jabłoko chce poprawek do konstytucji, ale innych niż Putin

Nikołaj Rybakow, przewodniczący Jabłoko
yabloko.ru
Partia Jabłoko, należąca do antykremlowskiej opozycji, uznała poprawki konstytucyjne, zaproponowane przez Władimira Putina, za „niejasne i niezrozumiałe z prawnego punktu widzenia”. Zapowiedziała utworzenie rady, mającej zająć się opracowaniem alternatywnych poprawek.

„W obecnych warunkach Jabłoko uważa za konieczne podjęcie aktywnej obywatelskiej akcji politycznej: zaproponowanie społeczeństwu innych alternatywnych zmian w konstytucji, które są naprawdę konieczne dla obywateli Rosji” - oświadczyła partia.

W wystosowanym komunikacie opozycyjne ugrupowanie zapowiedziało „natychmiastowe” rozpoczęcie przygotowań alternatywnego zestawu poprawek do ustawy zasadniczej.

Partia podkreśliła, że ??uważają za ważne, by podczas dyskusji „zabrzmiały głosy autorytetów w kwestii konstytucji  i młodych ludzi o poglądach demokratycznych, którym zależy na tym, w jakim państwie żyją oni i ich dzieci”. Oprócz członków partii, Jabłoko do dyskusji chce zaangażować „niezależnych prawników, politologów, ekspertów i polityków”.

„Jabłoko zażąda referendum, w którym obywatele będą mogli zadeklarować, które poprawki do konstytucji popierają: poprawki społeczeństwa obywatelskiego, czy poprawki Władimira Putina. Proponujemy alternatywę” - zapowiedziała partia, w oświadczeniu po propozycjach prezydenta Rosji tłumacząc, że „konstytucję należy przestrzegać, a nie zmieniać”.

Putin w czasie orędzia o stanie państwa, wygłoszonego 15 stycznia, zaproponował rozważenie zmian w konstytucji, wprowadzających m.in. do ustawy zasadniczej zapis o tym, że prawo międzynarodowe i traktaty międzynarodowe obowiązują Rosję tylko w tym zakresie, w jakim są zgodne z jej ustawą zasadniczą.

Dowiedz się więcej: We wrześniu referendum ws. zmian w konstytucji?

Ponadto Putin mówił o rozszerzeniu kompetencji Dumy, która zyskałaby prawo do akceptowania nie tylko kandydata na szefa rządu, ale również kandydatów na wicepremierów i ministrów. Po zaakceptowaniu kandydatów przez Dumę prezydent nie mógłby odmówić powołania zaakceptowanego kandydata w skład rządu.

Prezydent mówił też o wpisaniu do konstytucji zakazu posiadania podwójnego obywatelstwa przez premiera, członków rządu, a także parlamentarzystów.

Putin sugerował też, aby w konstytucji znalazł się zapis iż płaca minimalna w Rosji nie może być niższa niż kwota niezbędna do utrzymania się.

Źródło: rp.pl/ Interfax
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA