fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rosja

Rosja: We wrześniu referendum ws. zmian w konstytucji?

AFP
Zapowiedziane przez Władimira Putina w czasie orędzia o stanie państwa referendum ws. poprawek do konstytucji może odbyć się we wrześniu - powiedziała w rozmowie z TASS wiceprzewodnicząca komisji konstytucyjnej Rady Federacji (izba wyższa rosyjskiego parlamentu), Jelena Mizulina.

- Głosowanie tego rodzaju może odbyć się we wrześniu. Z tego co rozumiem prezydent ma już konkretne propozycje poprawek. To nie będzie referendum ws. przyjęcia konstytucji, to będzie głosowanie ws. stanowiska obywateli wobec konkretnych inicjatyw związanych z zaproponowanymi poprawkami - powiedziała Mizulina.

Putin w czasie orędzia o stanie państwa, wygłoszonego 15 stycznia, zaproponował rozważenie zmian w konstytucji, wprowadzających m.in. do ustawy zasadniczej zapis o tym, że prawo międzynarodowe i traktaty międzynarodowe obowiązują Rosję tylko w tym zakresie, w jakim są zgodne z jej ustawą zasadniczą.

Ponadto Putin mówił o rozszerzeniu kompetencji Dumy, która zyskałaby prawo do akceptowania nie tylko kandydata na szefa rządu, ale również kandydatów na wicepremierów i ministrów. Po zaakceptowaniu kandydatów przez Dumę prezydent nie mógłby odmówić powołania zaakceptowanego kandydata w skład rządu.

Prezydent mówił też o wpisaniu do konstytucji zakazu posiadania podwójnego obywatelstwa przez premiera, członków rządu, a także parlamentarzystów.

Putin sugerował też, aby w konstytucji znalazł się zapis iż płaca minimalna w Rosji nie może być niższa niż kwota niezbędna do utrzymania się.

Kilka godzin po orędziu Putina premier Dmitrij Miedwiediew podał się do dymisji. Jak mówił robi to, aby zrobić miejsce dla Putina w związku z zapowiedzianymi przez prezydenta zmianami, które "zmienią równowagę sił w ramach podziału władz" w Rosji.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow zapowiedział, że Putin podpisze dekret, który wyznaczy harmonogram prac nad zmianami w konstytucji.

Źródło: TASS
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA