fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rosja

Przewodniczący Dumy: Obozy zagłady nie powstały w Polsce przypadkiem

Wikimedia Commons, Creative Commons Attribution 4.0 International license, duma.goc.ru
Liderzy współczesnej Polski, zanim zabiorą głos, powinni wiedzieć, za jaką cenę Polacy uzyskali wolność. Za cenę śmierci pół miliona żołnierzy i oficerów radzieckich - powiedział podczas otwarcia pierwszego wiosennego posiedzenia Dumy Państwowej jej przewodniczący Wiaczesław Wołodin.

W swoim inauguracyjnym przemówieniu Wołodin mówił o konieczności uznania ochrony pamięci prawdy historycznej za priorytet w pracach Dumy i jej komisji. Powinny się tym zająć również rosyjskie delegacje w OBWE i w innych międzynarodowych strukturach.

- Dla nas zawsze było najważniejsze, aby prawda o wojnie nie została wypaczona. Istnieją fakty, których zmienić się nie da. Dziś obserwujemy, jak politycy wielu krajów robią wszystko, by je wypaczyć, napisać na nowo historię w zgodzie ze swoimi interesami - mówił Wołodin. - To niedopuszczalne.

Szef rosyjskiej Dumy wspomniał o Polsce.

- Liderzy współczesnej Polski, zanim zabiorą głos, powinni wiedzieć, za jaką cenę Polacy odzyskali wolność. Za cenę śmierci pół miliona żołnierzy i oficerów radzieckich - powiedział Wołodin i wezwał Polskę do przeprosin "za jej obecne zachowanie na arenie światowej" oraz za wcześniejsze działania.

- To w Polsce powstały setki obozów koncentracyjnych, w których celowo niszczono Żydów, Słowian i jeńców wojennych innych narodowości. W dużej mierze sprzyjała temu atmosfera w przedwojennej Polsce i stanowisko ówczesnych władz, które podsycały w społeczeństwie antysemickie nastroje, tworząc podstawy do późniejszego Holokaustu - mówił przewodniczący Dumy. - Dlatego obecne władze Polski powinny przeprosić Żydów i cały świat.

Źródło: duma.gov.ru
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA