fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rosja

Rosja chce w Radzie Europy walczyć z Polską "manipulacją historyczną"

AFP
W odpowiedzi na przyjętą przez Sejm uchwałę w sprawie manipulowania faktami i zakłamywania historii przez polityków Federacji Rosyjskiej, Moskwa chce poruszyć kwestię prawdy historycznej podczas najbliższej sesji Rady Europy.

W ubiegłym tygodniu Sejm potępił prowokacyjne i niezgodne z prawdą wypowiedzi przedstawicieli najwyższych władz Federacji Rosyjskiej próbujących obciążyć Polskę odpowiedzialnością za wybuch II wojny światowej.

Posłowie przez aklamację przyjęli uchwałę w sprawie wyrażenia sprzeciwu wobec manipulowania faktami i zakłamywania historii przez polityków Federacji Rosyjskiej w celu dyskredytowania Polski i pogarszania relacji rosyjsko-polskich.

Podczas najbliższej sesji Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy rosyjska delegacja planuje poruszyć temat ochrony pamięci o wojnie z nazizmem oraz fałszowania historii. Ma to być reakcja na stanowisko Warszawy. 

Przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych rosyjskiej Dumy Państwowej Leonid Słucki zapowiedział, że może być złożony projekt rezolucji w tej sprawie.

- Będziemy omawiać tę sytuację w ramach naszych kontaktów ze wszystkimi grupami politycznymi. W Radzie Europy pracują też nasi koledzy z Sejmu - powiedział.

Aby projekt rezolucji został złożony, Rosja musi być pewna, że zostanie on przyjęta. - Tym w Warszawie, którzy próbują wymazać pamięć historyczną, nie uda się - zapowiedział Słucki.

Jego zdaniem projekt rezolucji może pojawić się w najbliższej przyszłości, ale przede wszystkim rosyjscy politycy będą starali się przekonać swoich europejskich kolegów o braku możliwości fałszowania historii.

- Naszym zadaniem jest konsekwentne przekazywanie prawdy tym, którzy nie są świadomi tego, co dzieje się dziś w Warszawie - powiedział. - Rosyjscy politycy będą pracować na wszystkich międzynarodowych płaszczyznach, aby przekazać prawdę o tym, jak wypaczane są wyniki II wojny światowej - dodał.

Źródło: Tass
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA