fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rolnictwo

Susza nęka Francję i Niemcy

AFP
W Paryżu susza jest największa od prawie 150 lat, a temperatura w całej Europie sięga rekordowych poziomów. Marnieją plony, a elektrownie ograniczają produkcję prądu.

Tegoroczne lato już spowodowało pożary lasów w Hiszpanii i Portugalii, poziom wody niepokojąco spada w Renie, we Francji dwa miesiące wcześniej niż przed rokiem wprowadzono ograniczenia w nawadnianiu.

W Paryżu temperatura zbliża się do 42 stopni Celsjusza. Ceny energii elektrycznej we Francji są najwyższe od pięciu miesięcy, między innymi dlatego, że Electricite de France o 55 proc. zmniejszyła produkcje energii, bo woda w rzece jest zbyt ciepła do chłodzenia reaktorów. W siłowni Golfech wyłączono dwa reaktory.

W rolnictwie największe szkody susza i upały wyrządzają na polach kukurydzy, która jest akurat w najważniejszym etapie wzrostu. Niektórzy farmerzy we Francji i w Niemczech decydują się na zbiory już teraz i przygotowują kiszonki, by mieć paszę dla zwierząt na zimę. Kontrakty terminowe na kukurydzę zdrożały we Francji o 10 proc. od końca maja.

W Brandenburgii na wschodzie Niemiec farmerzy doświadczają suszy już trzeci rok z rzędu i domagają się nadzwyczajnych programów pomocowych od rządu krajowego i federalnego.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA