fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rolnictwo

Duńczycy coraz ostrzej walczą z ASF. Niemcy pod kontrolą

Bloomberg
W zeszłym roku na granicy niemiecko-duńskiej powstał specjalny płot, który ma zatrzymać zarażone ASF dziki. Teraz Duńczycy idą dalej i dezynfekują wszystkie ciężarówki jadące z Niemiec.

Samochody ciężarowe są dokładnie kontrolowane i dezynfekowane na granicy. Nawet niewielkie zabrudzenia obornikiem powodują, że pojazd nie jest wpuszczany na terytorium Danii.

Czytaj także: Jedna z zagadek ASF rozwikłana

Dania jest jedynym krajem w Europie, gdzie na granicy państwa się czyści ciężarówki - informuje portal cenyrolnicze.pl. Tamtejsi hodowcy boją się wybuch epidemii Afrykańskiego Pomoru Świń i mimo, że w sąsiednich Niemczech nie wykryto ani jednego przypadku ASF, to na granicy Danii i Niemiec powstał specjalny płot. Ma on zatrzymać zarażone ASF dziki.

Dania jest ważnym europejskim producentem wieprzowiny i władze w Kopenhadze obawiają się, że epidemia ASF mogłaby zupełnie zniszczyć tę ważna gałąź gospodarki i wstrzymać eksport wieprzowiny do USA. To oznaczałoby dla duńskich hodowców katastrofę.

Czytaj także: ASF: Niemcy budują elektryczny płot na granicy z Polską

Na dezynfekcję wjeżdżających do kraju ciężarówek zdecydowała się także Korea Południowa. Na granicy z Koreą Północną ustawiono przenośne hangary z urządzeniami do mycia i dezynfekowania pojazdów, po tym jak przy granicy znaleziono kilka padłych dzików zarażonych ASF.

Największy problem z ASF maja Chiny, gdzie epidemia zdziesiątkowała stada i doprowadziła do drastycznego wzrostu cen wieprzowiny także w Europie. Pekin znacznie zwiększył import tego popularnego w Chinach mięsa.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA