fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Jaką umowę majątkową wybrać w małżeństwie

123RF
Zawarcie małżeństwa pociąga za sobą konsekwencje nie tylko osobiste, ale i prawne. Małżonkowie muszą się liczyć także ze zmianami w zakresie stosunków majątkowych, dlatego tak istotny jest wybór odpowiedniego ustroju majątkowego.

Zgodnie z kodeksem rodzinnym i opiekuńczym z chwilą zawarcia małżeństwa między małżonkami powstaje automatycznie ustawowa wspólność majątkowa, a więc praktycznie wszystko, co nabędą w czasie trwania małżeństwa, staje się ich wspólną własnością. Obowiązuje ona, gdy małżonkowie ani przed zawarciem małżeństwa ani później nie zawarli umowy majątkowej. Sporządzenie umowy prowadzi natomiast do wprowadzenia odmiennego niż ustawowy majątkowego ustroju małżeńskiego, którego zakres można rozszerzyć czy zawęzić, a nawet znieść. Warto przy tym zaznaczyć, że przez zmianę umowy istnieje możliwość powrotu do ustroju wspólności ustawowej.

Ile odpowiedzialności

Jednym z celów zawarcia umowy małżeńskiej jest zwykle wyłączenie wzajemnej odpowiedzialności za zobowiązania zaciągnięte przez drugiego małżonka. Kluczowym elementem warunkującym odpowiedzialność jednego małżonka za zobowiązania drugiego jest istnienie majątku wspólnego w trakcie trwania ...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA