fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rodzina

Mediacja umożliwia realizację pełni praw dzieci

123RF
„Masz prawo do mediacji" to tytuł konferencji zorganizowanej przez Stowarzyszenie na Rzecz Pomocy Dziecku i Rodzinie w Częstochowie, w której 18 października br. uczestniczył Rzecznik Praw Dziecka. W Częstochowie Marek Michalak spotkał się również z uczniami I LO oraz sędziami Sądu Rejonowego i Okręgowego.

Konferencja „Masz prawo do mediacji" skierowana była do instytucji związanych z opieką nad dzieckiem i rodziną oraz szkół. Zorganizowano ją w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Mediacji 2016 (20 października) oraz Tygodnia Mediacji 2016 (17-22 października). Podczas dyskusji eksperci skupili się na takich tematach jak: mediacja rówieśnicza, mediacja na etapie postępowania przygotowawczego, mediacja karna czy mediacja cywilna. W gronie prelegentów znaleźli się m.in. Alina Kula – Kurator Okręgowy, sędzia Agnieszka Rękas, Główny Konsultant w BRPD, sędzia Lidia Dudek z Sądu Okręgowego w Częstochowie i Mariola Pawłowska-Rak, mediator sądowy.

Konferencje rozpoczęły wystąpienia Marka Michalaka, a także zastępcy Prezydenta Miasta Częstochowy Ryszarda Stefaniaka oraz Lidii Zeller, prezesa Stowarzyszenia na rzecz pomocy dziecku i rodzinie.

- Mediacja stanowi narzędzie, które umożliwia realizację pełni praw dzieci, tam gdzie do porozumienia nie mogą dojść dorośli, ale i rówieśnicy. W praktyce, w wielu przypadkach mediacje pozwalają zażegnać konflikt i zminimalizować możliwość naruszenia praw dziecka – podkreślał Marek Michalak.

Doświadczenia urzędu Rzecznika Praw Dziecka w zakresie mediacji rówieśniczej przedstawiła uczestnikom konferencji sędzia Agnieszka Rękas.

Podczas wydarzenia wręczono nagrody laureatom konkursu plastycznego „Zgoda buduje – niezgoda rujnuje".

W ramach wizyty w Częstochowie Marek Michalak spotkał się również z uczniami, wychowawcami i dyrekcją I Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego, z którymi rozmawiał o prawach dziecka i zadaniach Rzecznika.

- Bardzo dobra dyskusja, ciekawe pytania, młodzi, aktywni, energetyczni– komentuje RPD.

Na zakończenie wizyty Rzecznik odwiedził sędziów orzekających w w rejonie i okręgu częstochowskim. Podczas spotkania wymieniono poglądy i opinie dotyczące zabezpieczania praw dziecka i współpracy sędziów i Rzecznika Praw Dziecka .

Gospodarzem spotkania Rzecznika był sędzia Adam Synakiewicz, prezes Sądu Okręgowego w Częstochowie.

Źródło: Rzecznik Praw Dziecka
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA