fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rodzina

Czy odsetki od zaległych alimentów za okres dzieciństwa i studiów są zwolnione z PIT

123RF
Odsetki od zaległych alimentów za okres dzieciństwa i studiów nie korzystają ze zwolnienia z PIT. To przychód z innych źródeł.

Państwo polskie od lat walczy jak może z plagą tzw. alimenciarzy, którzy jak ognia unikają płacenia świadczeń na swoje dzieci. Niestety, okazuje się, że drugą ręką może sięgnąć do kieszeni tych, którym po latach udało się wywalczyć pieniądze od nierzetelnych ojców czy matek. Fiskus ma bowiem prawo pobrać PIT od odsetek od zaległych alimentów. Potwierdził to we wtorek Naczelny Sąd Administracyjny.

Kanwą sporu była interpretacja podatkowa. We wniosku podatnik wyjaśnił, że w pierwotnym rozliczeniu rocznym za 2014 r. wykazał jako przychód odsetki od zaległych alimentów. Odsetki w wysokości ponad 20 tys. zł zostały wyegzekwowane i wpłacone na rachunek bankowy podatnika przez komornika. Zaległe alimenty obejmowały okres dzieciństwa i nauki przed 25. rokiem życia wnioskodawcy.

Podatnik uznał, że oprocentowanie powinno jednak korzystać ze zwolnienia z PIT. Zauważył, że alimenty należą do przychodów zwolnionych z podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 127 ustawy o PIT. Tak samo powinno się traktować odsetki od nich. Mężczyzna podkreślił, że postawa ojca, który przez lata unikał płacenia alimentów, jak też zaniechania wymiaru sprawiedliwości, w tym komorników, i wynikłe z tego naliczenie oraz wypłata odsetek – obok zaległych alimentów – nie mogą uzasadniać przypisania obu należności do dwóch różnych źródeł przychodu.

Innego zdania był fiskus. Stwierdził, że odsetki za zwłokę w wykonywaniu zobowiązania są – co do zasady – przychodem podlegającym opodatkowaniu. Ustawodawca przewidział co prawda dla niektórych odsetek możliwość zwolnienia z PIT, jednak nie w przypadku alimentów.

Mężczyzna zaskarżył interpretację, ale Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie oddalił jego skargę. WSA zgodził się z fiskusem, że odsetki od zaległych alimentów nie korzystają ze zwolnienia. W ocenie sądu ustawodawca, gdyby chciał zwolnić z opodatkowania odsetki od świadczenia alimentacyjnego, uczyniłby to wyraźnie – tak jak w innych przypadkach.

Odsetki mogą stanowić swoistą rekompensatę wynikającą z czasu, jaki upłynął pomiędzy zaistnieniem zdarzeń skutkujących wypłatą alimentów a skonkretyzowaniem obowiązku (wypłaty). Jednak zdaniem sądu to za mało, aby przyjąć, że wolą ustawodawcy było zwolnienie odsetek naliczonych od świadczenia alimentacyjnego z opodatkowania. Są one opodatkowanym przychodem, który w rozliczeniu PIT wykazuje się jako inne przychody.

To stanowisko potwierdził NSA. Przypomniał, że wpisuje się ono w uchwałę NSA (II FPS 2/16), zgodnie z którą jeśli odsetki nie zostały wprost wymienione jako podlegające zwolnieniu, to stanowią przychód z innych źródeł. Wyrok jest prawomocny.

sygnatura akt: II FSK 1007/16

masz pytanie, wyślij e-mail do autorki: a.tarka@rp.pl

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA