fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Reprywatyzacja w Warszawie

#RZECZoPOLITYCE Kaleta: Gronkiewicz-Waltz lekceważy polskie prawo

rp.pl
- Cała Polska widzi jak pani prezydent Warszawy lekceważy obowiązujące prawo. Komisja będzie mogła nakładać wyższe kary na Hannę Gronkiewicz-Waltz - powiedział w programie #RZECZoPOLITYCE Sebastian Kaleta, członek Komisji Weryfikacyjnej.

Kaleta wypowiedział się na temat spraw reprywatyzacji i kamienicy Noakowskiego 16. - Odnaleźliśmy dokumenty, które potwierdzają to, co kiedyś ustalono. To bardzo kluczowe dokumenty, są w nich: wyrok skazujący Kalinowskiego i Wierzbickiego, zeznania Romana Kępskiego, który ukrył część danych dotyczących kamienicy przed urzędnikami, a jest wujkiem Andrzeja Waltza, i inne. Ta kamienica nie powinna podlegać reprywatyzacji. Uważam, że sprawa Noakowskiego 16 jest wyjątkowa, ponieważ kamienica była przejęta przez szmalcowników – ocenił Kaleta.

- Przypominam, że WSA wydał wyrok stanowiący, że pani prezydent powinna stawić się na przesłuchaniu komisji. Sąd stwierdził także, że w razie jej niestawiennictwa, koszty kar ponosi miasto. Nowelizacja ustawy, zmienia przepisy w tym zakresie, że tę grzywnę ponosi osoba, której dotyczy wyrok. Komisja będzie mogła nakładać wyższe kary na Hannę Gronkiewicz-Waltz. Cała Polska widzi jak pani prezydent lekceważy obowiązujące prawo – powiedział.

Pytany o zmianę prawa w ustawie dotyczącej reprywatyzacji, odpowiedział że wpłynie to na zmianę systemu prac w komisji. - Nowelizacja ustawy pozwoli zmienić system naszej pracy, zniknie obligatoryjność nowelizowania rozpraw, komisja będzie mogła wezwać konkretną osobę na sprawę i gromadzić zeznania dotyczące wszystkich spraw. W ten sposób komisja będzie mogła jednego dnia rozpatrzeć jedenaście przypadków - ta nowelizacja usprawni naszą działalność – oznajmił.

Pytany dlaczego do tej skandalicznej sprawy związanej z reprywatyzacją doszło, odpowiedział że zjawisko jest bardzo skomplikowane i ma wiele przyczyn. - Do tej patologii nie musiało dojść, niestety urzędnicy nie wykazali się determinacją w sprawach mienia publicznego, odpuszczali ten temat ze względu na ryzyko. Kolejny element, który przyczynił się do reprywatyzacji, to absurdalne orzecznictwo sądów administracyjnych oraz brak ustawy określającej procedury – powiedział.

- Dzisiaj, nad tak zwaną dużą ustawą reprywatyzacyjną będzie pracował Komitet Stały Rady Ministrów, a później zajmie się nią Sejm RP. Zależy nam żeby doszło do jak najszybszego powołania ustawy określającej prawo w sprawach reprywatyzacji – powiedział Kaleta.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA