fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rankingi

Ranking firm doradztwa podatkowego 2017: przychody firm w 2016 r.

Partnerzy EY (od lewej): Karolina Gizicka, Łukasz Jeśkiewicz, Aneta Błażejewska-Gaczyńska, Marek Jarocki, Jarosław Koziński (partner zarządzający), Zbigniew Liptak, Agnieszka Tałasiewicz, Michał Grzybowski, Dorota Pokrop, Radosław Szczęch, Mateusz Pociask, Paweł Tynel, Radosław Krupa. Na zdjęciu nieobecni są: Andrzej Broda, Marcin Jurczak, Shinichi Masuda, Marek Rozkrut.
Rzeczpospolita, Robert Gardziński
Zwycięża Deloitte, z przychodami przekraczającymi 206 mln zł. Najszybciej zaś rozwija się FL Tax.

Większość uczestników rankingu może zaliczyć 2016 r. do udanych. Swoje wyniki finansowe udostępniło nam 56 z 70 firm i kancelarii biorących udział w naszym zestawieniu. 40 spośród nich odnotowało wzrost przychodów w porównaniu z rokiem poprzednim. Spadki, które stały się udziałem dziesięciu firm, były niewielkie.

Podobnie jak w poprzedniej edycji rankingu pierwsze miejsce pod względem finansowym zajmuje Deloitte, z przychodami za 2016 r. rzędu 206 mln zł. Po raz pierwszy w naszym zestawieniu przychody uczestnika przekroczyły poziom 200 mln zł. Krzysztof Moczulski, partner zarządzający działem doradztwa podatkowego i prawnego Deloitte w Polsce i Europie Środkowej, podkreśla, że dużo pracy wygenerowały zmiany legislacyjne, w tym wprowadzenie Jednolitego Pliku Kontrolnego. W efekcie Deloitte osiągnął trzykrotny wzrost przychodów z usług związanych ze sprzedażą rozwiązań technologicznych.

2016 rok był też bardzo dobry dla pozostałych firm z wielkiej czwórki. Notowana na drugim miejscu firma EY osiągnęła blisko 195 mln zł przychodów – dzięki wzrostowi o niemal 23 mln zł w porównaniu z rokiem poprzednim.

Trzecie miejsce zajmuje PwC, osiągając blisko 189 mln zł. – Coraz większy udział w przychodach PwC mają kompleksowe rozwiązania informatyczne, prowadzące do automatyzacji procesów podatkowych – mówi Tomasz Barańczyk, partner zarządzający działem prawno-podatkowym PwC.

Kolejna w zestawieniu firma KPMG odnotowała blisko 143 mln zł przychodów (wzrost o prawie 16 mln zł w porównaniu z rokiem poprzednim).

Bardzo dobre wyniki osiągnęły też firmy spoza Wielkiej Czwórki. MDDP notowana na miejscu piątym zwiększyła swoje przychody z 30 do 33,4 mln zł. Duży sukces odnotowała też Crido Taxand z wynikiem 32,5 mln zł. Przychody tej firmy w ujęciu procentowym wzrosły w porównaniu z rokiem poprzednim o niemal 29 proc., zapewniając jej szóste miejsce w naszym zestawieniu.

W pierwszej dziesiątce znalazły się też: ISP Modzelewski i Wspólnicy (26,8 mln zł), Rödl & Partner (22,5 mln zł) i Grant Thornton (14,5 mln zł), która odnotowała wzrost przychodów o ponad 2,1 mln zł, czyli o 17 proc. Pierwszą dziesiątkę zamyka GWW (14,2 mln zł).

Bardzo interesujące jest też zestawienie, w którym pokazujemy skalę wzrostów w ujęciu procentowym. Najszybciej rozwijającą się firmą na rynku jest FL Tax, zatrudniająca pięciu doradców. W 2016 r. zwiększyła swoje przychody aż niemal o 98 proc., osiągając wynik 7,26 mln zł. W ciągu dwóch lat przychody kancelarii znacząco wzrosły. Firma obsługuje siedem spółek giełdowych, w tym BOŚ SA. Założyciele i partnerzy w FL Tax – Paweł Fałkowski i Kamil Lewandowski – zostali w rankingu zaliczeni do grona najlepszych ekspertów (Fałkowski w VAT, a Lewandowski w międzynarodowym prawie podatkowym).

– Od początku założyliśmy, że będziemy stawiać zarówno na jakość merytoryczną, jak i budowanie długofalowych relacji z klientami. Do każdego staramy się podchodzić indywidualne. Chcemy zawsze być na bieżąco z agendą biznesową klienta, co pozwala w porę reagować, tj. ograniczać ewentualne ryzyka i proponować nowe rozwiązania – mówi Kamil Lewandowski.

Spektakularny wzrost przychodów, o prawie 96 proc., do poziomu 1,43 mln zł, odnotowała też firma Ecovis. Do jej klientów należą spółki giełdowe, m.in. z grupy Ciech, Netia i Drob.

Sukcesem może pochwalić się też firma Advicero Tax, zatrudniająca czterech doradców, która dzięki wzrostowi o niemal 43 proc. uzyskała 3,3 mln zł przychodów. Katarzyna Klimkiewicz-Deplano, partner w Advicero Tax, podkreśla, że jej firma już od trzech lat notuje znaczące zwyżki przychodów. Kluczem do sukcesu jest konsekwentna realizacja przyjętej strategii oraz jakość świadczonych usług. – Warto też specjalizować się w wybranych obszarach. Nasza kancelaria od początku stawia na nieruchomości, energię odnawialną i e-commerce – mówi Klimkiewicz-Deplano.

Systematycznie rosną też wyniki kancelarii Skłodowscy, dla której również pracuje czterech doradców. W 2016 r. osiągnęła 3,54 mln zł przychodu, co stanowi wzrost o ponad 12 proc. Rok 2016 r. był też bardzo udany dla kancelarii Paczuski Taudul, która świadczy usługi doradztwa dla 60 spółek giełdowych. Jej przychody wzrosły o 38,46 proc., do poziomu 9 mln zł.

Komentarz eksperta

Roman Namysłowski, doradca podatkowy, partner w Crido Taxand

Zarówno przedsiębiorcom, jak i doradcom podatkowym przyszło funkcjonować w czasach, w których zmiany na płaszczyźnie podatków są niezmiernie dynamiczne, nieporównywalne do jakiegokolwiek okresu, nawet przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.

Wystarczy wspomnieć nowe podatki (bankowy, niedoszły podatek od handlu) czy nowe obowiązki (Jednolity Plik Kontrolny), a także pomysły całkowitej zmiany istniejących podatków (PIT i CIT) czy nowe zasady rozliczania VAT (podzielona płatność), a także nową ordynację podatkową.

Do tego dochodzą działania organów podatkowych w obszarze stosowania prawa. Kontrole w zakresach, w których do tej pory podatnicy spali spokojnie. No i totalna walka z wyłudzeniami w VAT. Większość z tych działań jest oczywiście słuszna. Należy jednak pamiętać, że po drugiej stronie jest przedsiębiorca, którego celem jest zarabianie pieniędzy, a nie permanentne śledzenie zmian i nerwowa próba dostosowania się do nich. To stwarza ogromną niepewność po stronie podatników.

Tym bardziej że w wielu przypadkach mamy do czynienia z szumem informacyjnym, a nie z konkretnymi działaniami.

Tomasz Michalik, doradca podatkowy i partner w MDDP

Rynek doradztwa podatkowego jest z roku na rok bardziej interesujący. Coraz więcej małych i prężnych firm doradczych – zajmujących się doradztwem podatkowym w sensie ścisłym, a zatem niekoniecznie w powiązaniu z prowadzeniem ksiąg – doskonale sobie na nim radzi, co w dużym stopniu wynika z rosnącej potrzeby coraz szerszej grupy podatników profesjonalnego wsparcia już na etapie podpisywania umów, zawierania transakcji etc. To, co niedawno było uświadomioną potrzebą raczej dużych przedsiębiorców w coraz większym stopniu staje się oczywiste także dla szerszych grup podatników.

Doradca już dawno przestał być księgowym, nie ogranicza się także do gaszenia pożarów – stał się ważnym partnerem przy podejmowaniu decyzji biznesowych. Informatyczne czy szerzej – technologiczne wsparcie doradztwa powoli staje się nie tyle pożądane, ale po prostu niezbędne. Wydaje się także, że nadszedł już czas firm niszowych, butikowych specjalizujących się w kompleksowym doradztwie dla konkretnych branż, względnie wyspecjalizowanych w doradztwie w zakresie konkretnych podatków. System podatkowy staje się coraz bardziej skomplikowany i specjalizacja, czasem dość wąska, staje się coraz bardziej pożądana na rynku.

Paweł Fałkowski, doradca podatkowy, partner w FL Tax

Rynek doradztwa podatkowego przechodzi spore zmiany, głównie na skutek okoliczności zewnętrznych. Nowe trendy – i to bardziej długofalowe – to zastosowanie technologii w podatkach oraz doradztwo w obowiązkach sprawozdawczych.

Aby odnaleźć się w tych realiach, firma doradcza musi skutecznie łączyć doświadczenie biznesowe z wiedzą merytoryczną, a także wykazywać się umiejętnością zaspokojenia potrzeb klienta. Znajomość przepisów na niewiele się zda, jeśli nie będą jej towarzyszyć zrozumienie potrzeb klienta, kreatywność i inteligencja.

Nie można też zapominać o oczekiwaniach klientów – nawet najbardziej skomplikowana analiza prawna nie będzie dobrze odebrana, jeśli nie przyczyni się do rozwiązania problemu klienta. To wszystko można zapewnić, jedynie posiadając bardzo silny zespół. Dlatego firmy doradcze tak zaciekle walczą o utalentowanych pracowników. Ci, którzy potrafią ich pozyskać i zatrzymać, osiągną przewagę.

Z drugiej strony cieszy fakt, że klienci coraz częściej przekonują się, że jakość świadczonych usług nie wynika z takiego czy innego szyldu firmy doradczej, ale z doświadczenia i wiedzy tych kilku osób, które klientowi faktycznie doradzają. Perspektywy rozwoju średnich i mniejszych firm doradczych są więc bardzo dobre.

Pełne wyniki RANKINGU

Zobacz: pełny ranking firm doradztwa podatkowego 2017

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA