fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Publicystyka

Lewicki: Bez wiz do USA? Nie ma się z czego cieszyć

Adobe Stock
Zabiegi o zniesienie wiz ośmieszają Polskę. A bez nich o wjazd do Stanów Zjednoczonych wcale nie będzie łatwiej.

Zniesienie wiz amerykańskich nie jest tym samym, co otwarcie granic na obszarze Schengen. Wiza amerykańska daje jedynie prawo do zakupu biletu lotniczego do USA, a decyzję o zgodzie na wjazd wydaje, i to się nie zmieni, urzędnik imigracyjny na granicy. O ile jednak posiadanie wizy stanowiło dla niego sygnał, że konsulat amerykański dokonał sprawdzenia dossier osoby pragnącej wjechać do USA, o tyle ewentualne zniesienie wiz sprawi, że będzie musiał podejmować decyzję samodzielnie. Jest więcej niż prawdopodobne, że będzie mniej wyrozumiały, i to nie tylko dla osób nieprawdziwie deklarujących turystyczny cel podróży.

Choć władze amerykańskie nie publikują danych liczbowych, wiele wskazuje, że wzrasta liczba osób z państw ze zniesionym obowiązkiem wizowym, które są odsyłane z lotniska do swego kraju. Czy zatem niewygoda starań o wizę jest bardziej dokuczliwa niż odmowa wjazdu na granicy?

Kto dziś wizy nie otrzymuje? Ktoś, kto uprzednio złamał prawo amerykańskie i na przykład przedłużył sobie pobyt w USA poza okres zadeklarowany na granicy – a przede wszystkim ktoś, kto ewidentnie kłamie w formularzu wizowym. Wystarczy kilka minut rozmowy w kolejce do konsulatu amerykańskiego (znacznie zresztą lepiej zorganizowanej niż dawniej), by upewnić się, że stoją w niej także ludzie wybierający się do USA celem podjęcia pracy na czarno, a deklarujące cel turystyczny.

I za takimi to osobami ujmują się kolejni prezydenci RP, którą to niechlubną tradycję zapoczątkował swego czasu Aleksander Kwaśniewski i nikt z jego następców nie był na tyle odważny, by ją porzucić. Głowa państwa polskiego namawia raz za razem swego odpowiednika w Waszyngtonie, by ten uznał, że Polakom wolno łamać prawo i kłamać. To postępowanie nieetyczne i nieestetyczne. Co więcej, to postępowanie ośmieszające Polskę.

Tekst Zbigniewa Lewickiego w piątkowym wydaniu „Rzeczpospolitej”, a już dziś o 21 na rp.pl

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA