fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Przestępczość

Niemcy: Zdelegalizowano neonazistowską grupę „Combat 18”

AFP
Niemiecki rząd ogłosił w czwartek, że zakazał działalności neonazistowskiej grupie „Combat 18”, organizacji założonej w Wielkiej Brytanii, która w zeszłym roku była zamieszana w zabójstwo urzędnika miejskiego.

„Skrajnie prawicowy ekstremizm i antysemityzm nie mają miejsca w naszym społeczeństwie”- napisał na Twitterze rzecznik niemieckiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, uzasadniając delegalizację grupy przez niemiecki rząd. Dodał, że w sześciu krajach związkowych policja oraz służby specjalne przeprowadzają rewizje w mieszkaniach i obiektach należących do członków organizacji.

Władze niemieckie od dawna obserwowały grupę, choć rzekomo liczy ono tylko ok. 20 członków. Mimo to założona w 1992 roku w Wielkiej Brytanii Combat 18 (cyfra 18 to symbol inicjałów Adolfa Hitlera, gdzie A oraz H są odpowiednio pierwszą i ósmą literą alfabetu łacińskiego) jest w Niemczech dobrze znana, podobnie jak inna skrajnie prawicowa grupa Kampftruppe Adolf Hitler (Oddział Bojowy).

Prowadzone od zeszłego roku śledztwo wykazało, że sympatyk neonazistów, podejrzewany o zabójstwo członka CDU i szefa administracji prowincji Kassel, miał kontakt z Combat 18. Jak zeznał w śledztwie, nie mógł wybaczyć swojej ofierze - Walterowi Lübcke, pierwszemu niemieckiemu politykowi od dziesięcioleci, który stracił życie z ręki skrajnie prawicowego zamachowca - słów wypowiedzianych w czasie spotkania, na którym polityk przekonywał zebranych o konieczności przyjęcia uchodźców przez prowincję Kassel. Argumentował, że jest to obowiązek wywodzący się z wartości chrześcijańsko-humanistycznych.

Źródło: rp.pl/ AFP
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA