fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Przestępczość

Europejski Trybunał Praw Człowieka: Francuski "doktor śmierć" nie może wrócić do zawodu

Adobestock
Francuski lekarz, skazany za zabicie śmiertelnie chorych pacjentów, nie może wrócić do zawodu - orzekł w czwartek Europejski Trybunał Praw Człowieka.

Sąd apelacyjny skazał Nicolasa Bonnemaisona na dwa lata w zawieszeniu za otrucie 86-letniej kobiety, wkrótce po przywiezieniu jej dp szpitala w południowo-zachodnim mieście Bayonne, gdzie doktor pracował.

Lekarz był podejrzewany także o otrucie sześciu innych pacjentów w szpitalu, w latach 2010-2011, ale w tych sprawach został uniewinniony.

Bonnemaison kwestionował, że francuska rada medyczna już 2012 roku pozbawiła go prawa do wykonywania praktyki, w związku z domniemanymi naruszeniami etyki zawodowej. Tymczasem jego pierwszy proces ruszył dopiero w 2014 roku. Zresztą akurat w tym procesie został uniewinniony.

W swoim wystąpieniu w sądzie europejskim lekarz argumentował, że postępowanie dyscyplinarne rady nie było bezstronne i naruszyło domniemanie niewinności.

Trybunał odrzucił jednak wszystkie roszczenia Bonnemaisona, nie znajdując żadnych dowodów sugerujących stronniczość rady dyscyplinarnej.

Eutanazja jest we Francji nielegalna, mimo starań podejmowanych w ostatnich latach przez niektóre środowiska, domagające się umożliwienia lekarzom przeprowadzana jej na życzenie osób śmiertelnie chorych.

Źródło: rp.pl/ AFP
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA