fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Przestępczość

Turcja chce ekstradycji 18 podejrzanych ws. Khashoggiego

AFP
Prokuratura ze Stambułu przygotowała żądanie ekstradycji, które przekaże Arabii Saudyjskiej. Ministerstwo Sprawiedliwości Turcji przekazało żądanie ekstradycji tureckiemu MSZ.

Turcja będzie domagać się wydania 18 podejrzanych ws. zabójstwa Jamala Khashoggiego w saudyjskim konsulacie w Stambule. Osoby te zostały zatrzymane w związku ze śledztwem prowadzonym wspólnie przez Turcję i Arabię Saudyjską. Wśród zatrzymanych są m.in. osoby, które - jak wynika z nagrań monitoringu - weszły do konsulatu przed tym, jak pojawił się w nim Khashoggi - w grupie tej mieli znajdować się funkcjonariusze saudyjskich służb, a także biegli z zakresu medycyny sądowej - o czym przed kilkoma dniami w tureckim parlamencie mówił prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan.

Jamal Khashoggi, rezydent USA i publicysta "Washington Post", został zamordowany w konsulacie saudyjskim w Stambule 2 października. Arabia Saudyjska najpierw utrzymywała, że nie wie co się stało z Khashoggim, który miał opuścić konsulat żywy. 19 października Saudowie przyznali, że Khashoggi zginął w konsulacie w następstwie bójki w jaką wdał się w znajdującymi się tam osobami. 25 października prokuratura saudyjska przyznała, że z informacji przekazanych jej przez stronę turecką, prowadzącą śledztwo w tej sprawie wynika, iż zabójstwo Khashoggiego zostało zaplanowane.

Wszyscy zatrzymani w sprawie zabójstwa są obywatelami Arabii Saudyjskiej. Wniosek o ich ekstradycję jest realizacją zapowiedzi prezydenta Erdogana, który przedstawiając ustalenia śledztwa w tureckim parlamencie mówił, że podejrzani o zabójstwo Khashoggiego powinni być sądzeni w Turcji.

Rijad zaprzecza, jakoby saudyjska rodzina królewska miała związek z zamordowaniem krytycznego wobec saudyjskiego następcy tronu, Mohammeda ibn Salmana dziennikarza, zrzucając odpowiedzialność na "wrogich agentów".

 

 

Źródło: Agencja Anatolia
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA