fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Przestępczość

Bośnia chce przyspieszenia w rozliczaniu zbrodni wojennych

Materiały prasowe MTKJ
Wysoka Rada Sądownictwa i Prokuratury Bośni chce przeniesienie części postępowań, dotyczących zbrodni wojennych z Sądu Najwyższego do niższych instalacji, w celu odciążenia SN i przyspieszenia procesu osądzenia zbrodniarzy wojennych.

Rada na poniedziałkowej konferencji wskazała na problem przeciążenia sądów i przewlekłość postępowań jako przyczynę przedłużających się procesów w sprawach dotyczących zbrodni wojennych. Jednocześnie podkreślono, iż w postępowaniach zakończonych, 80 proc. wyroków to wyroki skazujące.

Warto przypomnieć, że pod koniec października Organizacja Narodów Zjednoczonych zaapelowała do władz Bośni i Hercegowiny o przyspieszenie procesu identyfikacji ekshumowanych osób z masowym grobów z okresu wojen lat 90.

Natomiast we wrześniu w Sarajewie kilkudziesięciu prokuratorów, dziennikarzy i ekspertów Międzynarodowego Trybunału Karnego dla byłej Jugosławii rozmawiało o postępach w zakresie rozliczania zbrodni wojennych.

Raport specjalny prokuratury BiH wskazuje, że zadanie zakończenia najbardziej przewlekłych i skomplikowanych śledztw dotyczących zbrodni wojennych, popełnionych w czasie wojny w byłej Jugosławii, postawione przez UE - nie zostało zrealizowane. Do analizy dotarli dziennikarze BIRN.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA