fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Przemysł spożywczy

Krymskie wina na medal

123RF
Po raz pierwszy od rosyjskiej aneksji ukraińskiego Krymu, wina z półwyspu zostały wysoko ocenione w międzynarodowym konkursie branżowym.
Krymskie winnice Alma Valley i Massandra reprezentujące Rosję otrzymały srebrny i brązowy medal prestiżowego międzynarodowego konkursu Cathy Pacific Hongkong - Hong Kong International Wine & Spirit Competition (HKIWSC).
Srebrem nagrodzono Alma Valley Merlot Reserve 2014 i Alma Valley Pinot Noir Reserve 2015. Natomiast brązem Alma Valley Sauvignon Blanc i Alma Valley Riesling 2016. Massandra - najstarsza, założona za carskich czasów winnica krymska słynie z win deserowych i słodkich. Uznanie jury HKIWSC i srebrny medal otrzymała Madera 2010 r i Muscat 2016 oraz słodkie wino Late Harvest 2016 r. To ostatnie powstaje z winogron zebranych w listopadzie i grudniu czasem przemrożonych. Zawdzięcza temu wyjątkowy „słodko-lodowy" smak.
Krymscy winiarze przyznają, że sankcje którymi objęty jest półwysep utrudniają handel z wieloma krajami.
„W warunkach sankcji trudno nam o sobie informować na forach międzynarodowych, jednak bezstronni sędziowie powinni uznać jakość wina z Krymu i postępować ponad podziałami - komentował Andriej Grigoriew prezes Alma Valley dla agencji Nowosti.
Winnice Almy leżąw dolinie rzeki o tej samej nazwie w rejonie Bachczystaraju. Liczą 200 ha winnic i nowoczesny zakład winiarski pracujący na zasadzie grawitacyjnej. Winnica produkuje do 3 mln butelek win rocznie.
Massandra została założona w II połowie XIX w przez księcia Golicyna jako carska winnica. W granitowym podłożu sześćdziesiąt metrów pod ziemią, wydrążono siedem korytarzy długości 150 m każdy i szerokości 5 m, które zapewniają stałą temperaturę 14?–?16 st C i optymalną wilgotność.
Dziś w podziemiach Mas­sandry znajdują się roczniki win od XVIII w o wartości ok. 200 mln dolarów. Przetrwały czasy wojen, rewolucji i władzy sowieckiej. Licząca milion butelek kolekcja win jest jedną z najwięk­szych na świecie i została wpisana do Księgi Reko­rdów Guinnessa.
Winnice Massandry rosną na 180 km wyjątkowego wybrzeża południowego Krymu. Cena tej ziemi porównywana jest z najdroższymi działkami na Lazurowym Wybrzeżu. Rocznie produkuje się tu do 10 mln butelek wina najwyższej klasy. Wina z ukraińskiej Massnadry cenione były na całym świecie.
Po przejęciu Krymu przez Rosję w 2014 r, Massandra została, jak inne firmy z Krymu, objęta sankcjami. Nie może eksportować wina na Zachód i do USA. Winnica znalazła się w Rosji w trudnym położeniu. Obłożono ją nowymi podatkami i usunięto doświadczonych winiarzy.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA