fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Przemysł spożywczy

Kongresmeni z USA bronią europejskiej oliwy z oliwek

Bloomberg
Grupa 19 członków Kongresu USA wezwała urząd przedstawiciela ds. handlu USTR, by nie nakładał nowego cła na europejską oliwę z oliwek, bo może to wywołać jej brak w Stanach i wywindować ceny.

Europejskiej oliwie grozi cło 100 proc., bo Waszyngton przygotowuje kroki odwetowe wobec Unii Europejskiej w ramach trwającego od 15 lat sporu o bezprawne subwencjonowanie Airbusa i Boeinga. Spór toczy się w WTO, organizacja w Genewie uznała, że obie firmy lotnicze otrzymały miliardy dolarów nienależnej pomocy. Obie strony stosują sankcje i retorsje.

"Bez importu europejskiej oliwy z oliwek Stanom nie uda się pokryć obecnego popytu konsumenckiego" - stwierdziło w piśmie do USTR 14 demokratów i 5 republikanów z Izby Reprezentantów pod wodzą demokraty Billa Pascella i republikanina Jodeya Arringtona.

Kongresmeni argumentują, że nowe cło zaszkodzi sklepom detalicznym z żywnością, producentom i restauracjom, bronili też oliwy ze względu na jej korzystny wpływ na zdrowie człowieka. "Duże podwyżki cen mogą popchnąć wielu konsumentów i producentów żywności do wybierania  olejów jadalnych nie mających zalet oliwy z oliwek" - cytuje Reuter ich pismo.

Autorzy tej interwencji uprzedzili, że wstrzymanie importu oliwy z Unii Europejskiej doprowadzi do niedoboru na poziomie 30 proc. obecnego popytu czyli inaczej 100 tys. ton

Dyrektor Joseph Profaci z grupy importerów Północno-amerykańskiego Zrzeszenia Oliwy z Oliwek (NAOOA) oświadczył, że krajowa produkcja zaspokaja zaledwie 5 proc. popytu na oliwę. Jego organizacji nie udało się zablokować cła na oliwę w grupie towarów za 21 mld dolarów obłożonych cłem przez administrację w kwietniu

1 lipca USTR wymienił dalsze produkty: oliwki, włoskie sery i szkocką whisky, które mogą zostać obłożone cłem, kiedy WTO zgodzi się na amerykański wniosek zastosowania sankcji. Decyzja organizacji z Genewy jest spodziewana na jesieni.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA