Wyścig zbrojeń według ministra Błaszczaka

Po trzech latach dobrej zmiany w MON, minister Mariusz Błaszczak wyliczał w środę zasługi obecnej ekipy dla wzmacniania systemu obronnego kraju. Podczas uroczystej gali na lotnisku w Warszawie dziennikarze nie mieli jednak szansy na zadawanie pytań.

Aktualizacja: 06.12.2018 06:40 Publikacja: 05.12.2018 20:00

Wyścig zbrojeń według ministra Błaszczaka

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek

Stojąc przed żołnierzami, wiceministrami i generalicją minister z dumą podkreślał , że kontynuuje proces sprzątania po poprzednikach. - Konsekwentnie przestawiamy polską obronność z głowy na nogi – podkreślał . - W ciągu trzech lat zrobiliśmy dla narodowego bezpieczeństwa więcej niż koalicja PO - PSL w ciągu 8 lat – przekonywał.

Do największych osobistych sukcesów zaliczył podpisanie z Amerykanami kontraktu na Patrioty czyli uruchomienie I fazy budowy tarczy powietrznej „Wisła". Minister Błaszczak nie wspomniał przy tym że kierunkowe decyzje w sprawie zakupu patriotów podjęli polityczni poprzednicy - z prezydentem Bronisławem Komorowskim i ówczesnym ministrem obrony Tomaszem Siemoniakiem.

Nadzwyczajne patrioty

Zdaniem Błaszczaka dzięki nowemu systemowi dowodzenia IBCS polskie Patrioty będą tak samo nowoczesne jak wersja broni, która trafi do US Army.

Przypomnijmy: przedmiotem dostaw w I fazie realizacji programu „Wisła" mają być 2 baterie (16 wyrzutni) systemu Patriot w konfiguracji z rakietami PAC-3 MSE, 4 sektorowymi radarami i stacjami kierowania ogniem MPQ-65 oraz rozwijanym dopiero przez koncern Northrop Grumman systemem dowodzenia IBCS. O jego otrzymanie Polska walczyła w ostatnich dwóch latach, ale prace nad nim nie zostały formalnie zakończone.

Docelowa konfiguracja zestawów Patriot w negocjowanej właśnie II fazie programu „Wisła" będzie jeszcze ambitniejsza: mamy otrzymać nowy radar dookólny z przełomowymi technologiami półprzewodnikowymi i rakiety SkyCeptor, czyli izraelskie pociski zaadaptowane do potrzeb NATO (z prawem produkcji rakiet w Polsce).

Docelowa konfiguracja Patriotów obejmuje też włączenie do systemu polskich sensorów m.in. stacji radiolokacyjnej wczesnego wykrywania P-18PL i systemu radiolokacji pasywnej PET/PCL opracowywanych przez warszawskie zakłady PIT-RADWAR S.A.

HIMARS czyli Homar

Czy taki plan rozwoju polskiej tarczy antyrakietowej się powiedzie ? O wszystkim zdecydują trwające właśnie polsko – amerykańskie uzgodnienia. Producent Patriotów ujawnił w rozmowie z „Rz", że firma potrzebuje 3 - 4 lat od momentu zawarcia finalnej umowy aby dostarczyć gotową broń polskiej armii .

Minister Błaszczak podkreśla, że nawet we wstępnej I fazie programu Wisła, krajowy przemysł może liczyć na warte prawie 1 mld zł korzyści ze współpracy z wiodącymi amerykańskimi koncernami. - Dzięki Patriotom polska zbrojeniówka ma szansę na dokonanie prawdziwego skoku technologicznego –przekonywał Błaszczak.

Minister zapewnił, że kolejnym znaczącym osiągnięciem jego resortu będzie wyposażenie polskiej armii w mobilne artyleryjskie zestawy rakietowe Homar. Broń zamawiana obecnie w USA, produkowana przez Lockheed Martin i rozpowszechniona w armiach NATO może precyzyjnie naprowadzanymi pociskami niszczyć lądowe cele oddalone o 300 km.

Choć Mariusz Błaszczak uruchomił procedurę zakupu rakietowego Homara to pozyskanie nowoczesnych systemów artylerii rakietowej przygotowywano już za poprzednich rządów. A wieloprowadnicowe wyrzutnie już dawno miały stać na polskich posterunkach. Dziś dopiero czekamy na zgodę Kongresu USA i na negocjacje kontraktu za 2,5 mld zł.

Automaty Macierewicza

W ciągu trzech lat obecności w MON ekipy dobrej zmiany - zwłaszcza w okresie rządów Antoniego Macierewicza udało się uruchomić kilka istotnych projektów zbrojeniowych, które także rozpoczynali poprzednicy a o których obecny minister w środę ledwie wspomniał: to realizacja zamówienia na samobieżne zautomatyzowane moździerze Rak i kilkadziesiąt ciężkich armatohaubic Krab z Huty Stalowa Wola. To na rozkaz Macierewicza armia zdecydowała się też na zakup ponad 50 tysięcy karabinków automatycznych MSBS Grot w radomskim Łuczniku. Ten kontrakt powinien zresztą otworzyć pierwszemu w historii modułowemu karabinowi polskiej konstrukcji drogę na międzynarodowe rynki. Macierewicz miał zresztą udział także w uruchamianiu odwlekanych wcześniej programów. Dzięki temu do armii trafiają właśnie rodzimej produkcji rakietowo-artyleryjskie zestawy Poprad i Pilica, pojawiły się także zamówienia na uzbrojone drony Warmate.

Raport w ujęciu wyborczym

W środę do inwestycyjnej listy obecny szef MON dołożył najnowszą podpisaną w tym tygodniu umowę na dostawy 20 tys. pistoletów Ragun. To najnowszy produkt „Łucznika". W związku z jubileuszem 100 lecia Niepodległości - przyszła broń kadry otrzymała nazwę nawiązująca do przedwojennej konstrukcji czyli „Vis 100".

Dla porządku dodajmy, że do służby w Marynarce Wojennej RP w obecnej trzylatce wszedł (skierowany do produkcji przez poprzednią władzę) najnowocześniejszy dziś w NATO niszczyciel min Kormoran II. W tym tygodniu stępkę pod kolejny, bliźniaczy okręt położono w prywatnej gdańskiej Stoczni Remontowa Holding.

Rocznicowe podsumowania, takie jak środowa konferencja Mariusza Błaszczaka - wpisane w aktualny kalendarz wyborczy nie sprzyjają chłodnym ocenom. Gdyby podczas konferencji prasowej była możliwość zadawania pytań, dziennikarze z pewnością uzupełniliby niekompletny raport ministra. Wciąż nie wiadomo m. in. dokąd zmierza program Orka - wyposażenia floty wojennej RP w okręty podwodne nowego typu. Nie ma też jasności co z nadzwyczaj pilnymi planami zakupu śmigłowców uderzeniowych i wsparcia.

Biznes
Praktycznie o przyszłości otwartego oprogramowania. Konferencja Open Source Day 2024 już 18 kwietnia
Biznes
Są unijne kary za łamanie sankcji wobec Rosji. Więzienie i ogromne grzywny
Biznes
Zwrot akcji w sprawie ratowania Poczty Polskiej. Andrzej Duda zablokuje wypłatę?
Materiał partnera
Promocja działań dla wspólnej przyszłości
Biznes
Anna Pruska, prezeska Comarchu: Ekspansja zagraniczna jest dla nas w tym roku kluczowa