fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Przemysł Obronny

MON: w 2017 r. pierwsze śmigłowce dla wojsk specjalnych

123rf.com
MON zakłada, że w roku 2017 r. polskie Siły Zbrojne otrzymają pierwsze śmigłowce przeznaczone do działań wojsk specjalnych oraz misji poszukiwawczo-ratowniczych; obecnie trwają rozmowy z trzema kontrahentami - poinformowała zastępca dyrektora Centrum Operacyjnego MON Beata Perkowska.

Modernizacja techniczna Sił Zbrojnych

MON podkreśla, że rok 2016 będzie "pierwszy rokiem budżetowym, w którym wydatki na zakup uzbrojenia zrealizowane zostaną w całej zaplanowanej wysokości - 7 mld złotych". Dane te obejmują wielkość podpisanych umów zakupów lub umów znajdujących się w finalizacji - podkreśla ministerstwo.

- Po raz pierwszy od wielu lat polska armia otrzyma nowoczesne uzbrojenie w zaplanowanych ilościach i terminach – podkreśliła Perkowska.

Beata Perkowska podkreśliła, że "znany medialnie fakt przewlekania negocjacji offsetowych oraz formułowania przez koncern nieodpowiadających polskim potrzebom obietnic i kwot odnoszących się do offsetów zmusił ministerstwo rozwoju do zakończenia trwającego cztery lata postępowania na zakup śmigłowców wielozadaniowych". - Tym niemniej MON przygotowane jest na szybkie podjęcie działań wypełniających groźną dla bezpieczeństwa państwa lukę, jaka mogłaby się w związku z tym pojawić - podkreśliła Perkowska.

Trwają wstępne rozmowy z trzema potencjalnymi dostawcami śmigłowców, najpilniej wymaganych przez polskie Siły Zbrojne - powiedziała zastępca dyrektora Centrum Operacyjnego MON.

- MON zakłada, że w roku 2017 polskie Siły Zbrojne otrzymają pierwsze śmigłowce przeznaczane do działań wojsk specjalnych oraz misji poszukiwawczo-ratowniczych - zaznaczyła. - Będzie oznaczało to blisko trzyletnie przyśpieszenie realizacji ustalonego, jeszcze w 2012 roku programu śmigłowcowego - mówiła zastępca dyrektora Centrum Operacyjnego MON.

MON zapewnia równocześnie, że rozmowy prowadzone są zgodnie z zasadą przejrzystości i przy równym traktowaniu oferentów. Warunkiem jest utworzenie centrum serwisowego śmigłowców w Łodzi.

Na początku października 2016 r. Ministerstwo Rozwoju, które prowadziło negocjacje offsetowe, poinformowało o zakończeniu rozmów ws. śmigłowców H225M Caracal, uznając dalsze rozmowy - rozpoczęte we wrześniu 2015 r. - za bezprzedmiotowe. Według rządu oferta Airbusa nie zabezpieczała interesów ekonomicznych i bezpieczeństwa Polski, a wartość proponowanego offsetu była niższa od oczekiwanej. Podpisanie umowy offsetowej było warunkiem zawarcia kontraktu na śmigłowce.

Minister obrony Antoni Macierewicz na początku urzędowania podjął decyzję o przeglądzie postępowań dotyczących zakupów, w tym na śmigłowce. W październiku w Mielcu zapowiedział, że Wojskom Specjalnym zostaną w najbliższych miesiącach dostarczone maszyny Black Hawk. MON zapowiedziało nowe postępowanie w sprawie zakupu śmigłowców w trybie pilnej potrzeby operacyjnej. Według resortu, będą w nim mogły uczestniczyć wszystkie trzy podmioty, które brały udział w poprzednim przetargu.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA