fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Przegląd prasy

Przegląd prasy: CIA, Legia, Uber i portrety trumienne

Fotorzepa
Nowy prezydent USA atakuje CIA, a kierowcy Ubera – Ubera. Dziwny jest ten świat w końcu roku 2016.

Na początek wielka polityka, choć klimaty jakby znane z lokalnego podwórka. Donald Trump, który przygotowuje się do przejęcia steru władzy w USA, właśnie zaatakował.... CIA. Tak, to – Szanowni Państwo – nie pomyłka, pisze o tym na pierwszej stronie dzisiejszy „Financial Times”. Centralna Agencja Wywiadowcza naraziła się prezydentowi elektowi ujawniając, że Rosja usiłowała wpłynąć na wynik wyborów i pomóc w jego zwycięstwie. Kolejne odcinki telenoweli z Donaldem Trumpem w roli głównej wkrótce.

Na pierwszej stronie „Rzeczpospolitej” wielka rozgrywka o wspólny rynek usług w Unii Europejskiej. Komisarz Elżbieta Bieńkowska przygotowuje pakiet regulacji ułatwiających świadczenie usług ponad granicami, początkowo dla biznesu i w budownictwie. Sprzeciw zgłaszają Francja i Niemcy. Polski rząd Bieńkowskiej w tej sprawie, ważnej dla polskich eksporterów usług, otwarcie nie popiera, głównie dlatego, że z rządu PO pani komisarz się wywodzi...

Uber do tej pory spotykał się nad Wisłą z raczej przychylnym przyjęciem opinii publicznej, jeśli nie liczyć protestów jego konkurentów z korporacji taksówkarskich. Teraz będzie miał pod górkę, bo – zapowiada na czołówce Gazeta Wyborcza – protestować mają nawet jego kierowcy. Powód: spadające zarobki.

W „Rzeczpospolitej” na stronach sportowych znajdą Państwo pasjonujący opis biznesowej rozgrywki o kontrolę nad Legią, toczonej przez skłóconych udziałowców sportowej spółki. Mistrz Polski zakwalifikował się do rozgrywek Ligi Europy, co zdecydowanie wzmocni jego budżet, stawka w bitwie o futbolowy klub więc rośnie.

„Dziennik Gazeta Prawna” wytacza dziś ciężkie działa przeciwko prokuraturze, cytując zarzuty głównego inspektora farmaceutycznego, że w nielegalny eksport medykamentów zamieszani są nie tylko farmaceuci, ale także śledczy. Na 95 postępowań przeciwko tzw. mafii lekowej w latach 2013-2016 aż trzy czwarte zostało umorzonych lub warunkowo zawieszonych – pisze gazeta.

W tegoroczne Święta Bożego Narodzenia słodzimy aż 30 proc. drożej niż rok temu – wynika z zestawienia publikowanego przez „Rzeczpospolitą”. Podrożały także świeże ryby– o 10 proc. Potaniał drób. W sumie żywność jest 1 proc. droższa niż przed rokiem, choć ogólny wskaźnik inflacji, mierzący średnią zmianę ceny koszyka konsumpcyjnego wynosi 0 proc. Wyjaśnia to, dlaczego mimo trwającej od lipca 2014 r. deflacji, czyli spadku cen, wielu z nas skarży się na ich wzrost.

Na koniec polecam Państwu tekst o kolekcji portretu trumiennego, znajdującej się w muzeum w Międzyrzeczu w Lubuskiem. Kolekcja nie jest efektem repatriacji dzieł sztuki z Kresów na Ziemie Odzyskane. Okazuje się, że sarmacki zwyczaj portretowania zmarłych przejęła od polskiej szlachta niemiecka, zaludniająca zachodnie pogranicze I Rzeczpospolitej i. Więcej w dzisiejszym dodatku regionalnym „Rzeczpospolitej” gazetowej.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA