fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prokuratorzy

Prokurator pomoże innym organom

Fotorzepa, Jakub Ostałowski
Pracownicy organów państwowych prowadzących sprawy zbieżne z postępowaniem prokuratorskim będą obserwować czynności dowodowe.

Na wniosek organu państwowego prowadzącego na podstawie ustawy postępowanie, którego przedmiot pozostaje w związku z przedmiotem postępowania przygotowawczego, prokurator może zezwolić na obecność przedstawiciela tego organu podczas czynności dowodowej, jeżeli jej to nie utrudni, a może służyć powzięciu informacji istotnych dla prowadzonego postępowania.

Tak przewiduje projekt nowelizacji rozporządzenia ministra sprawiedliwości będącego regulaminem wewnętrznego urzędowania jednostek organizacyjnych prokuratury.

Projekt z 31 października ma na celu uregulowanie obecności innych osób niż strony postępowania i ich przedstawicieli podczas czynności dowodowych przeprowadzanych przez prokuratora. Nie dotyczy to jednak przesłuchania podejrzanych, pokrzywdzonych i świadków – te będą wyłączone z nowej regulacji.

Udział przy czynności dowodowej, jak czytamy w uzasadnieniu rozporządzenia, trzeba odróżnić od udziału w czynności dowodowej. Ten drugi oznacza prawo aktywnego uczestnictwa i kształtowania przebiegu czynności, a udział przy czynności dowodowej oznacza po prostu obecność.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA