fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prokuratorzy

#RZECZoPRAWIE - Grażyna Stronikowska: walka z korupcją w UE

Grażyna Stronikowska
rp.pl
W środowym programie #RZECZoPRAWIE Grażyna Stronikowska, pierwszy polski prokurator w unijnej instytucji OLAF, opowiadała o walce z korupcją w Unii Europejskiej.

Czym jest instytucja OLAF?

Grażyna Stronikowska: OLAF jest to instytucja w ramach Komisji Europejskiej, która zajmuje się nadużyciami finansowym w UE. Ciąży na niej współpraca z unijnymi sądami. OLAF przejęła na siebie od Komisji obowiązki ochrony interesów finansowych UE, jak np. przychody, cła, wydatkowanie funduszy. Do ochrony niezależności tej instytucji powołany jest Komitet Nadzoru, który bierze udział w ocenie OLAF-u.

OLAF skupia się przede wszystkim na prowadzeniu dochodzeń administracyjnych w ramach instytucji unijnych. Prowadzi dochodzenia wewnętrzne m.in. wobec urzędników UE, ale również wobec państw członkowskich tzw. dochodzenia zewnętrzne.

Za jakimi problemami boryka się Unia Europejska?

Od lat wzrastają nadużycia dotyczące budżetu UE, który ze względu na swoją wysokość (około 150 miliardów euro) stanowi dużą pokusę. Można tu wymienić m.in. przestępstwa celne, związane z przemytem papierosów, czy wydatkami na realizację programów UE.

Jak wypadamy na tle innych państw europejskich?

Trudno ocenić. Co roku Komisja przygotowuje raport w tym zakresie, ale nie daje to pełnego obrazu przestępczości.

Jak wygląda współdziałanie OLAF i polskiej prokuratury?

OLAF prowadzi dochodzenia na podstawie uzyskanych informacji i sam albo wszczyna dochodzenie, albo powiadamia właściwy urząd. Ocenia priorytety i czasami zdarza się tak, że części spraw nie podejmuje ze względu na zbyt mały zasięg.

Jeżeli instytucja otrzyma informację, że w Polsce fundusze UE są źle wydatkowane i jest podejrzenie korupcji, wtedy urzędnicy OLAF przyjeżdżają do Polski, a przedsiębiorcy mają umożliwić im przejrzenie dokumentacji bezpośrednio.

Jakie będą kryteria pani pracy?

Nie jest to praca stała, ale ekspercka. Jednak jest ona prestiżowa i ważna dla Polski.

Zobacz wideo: Grażyna Stronikowska o walce z korupcją w Unii Europejskiej

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA