fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prokuratorzy

PiS chce połączenia funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego

Fotorzepa/Marian Zubrzycki
Następca Andrzeja Seremeta nie będzie wybrany. Szefem prokuratury zostanie Zbigniew Ziobro.

Sejm rozpoczyna właśnie prace nad projektem zmian w ustawie o prokuraturze i przepisach ją wprowadzających. Najważniejsza zmiana to połączenie funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego.

Propozycje posłów PiS (przygotowane w resorcie sprawiedliwości) budzą duże emocje i zapowiadają rewolucję u śledczych. Przeciwna ich wprowadzeniu jest Krajowa Rada Prokuratury.

Co czeka prokuraturę? Minister sprawiedliwości będzie kierował prokuraturą osobiście albo za pośrednictwem prokuratora krajowego i jego zastępców. Szef prokuratury krajowej będzie pierwszym zastępcą prokuratora generalnego.

W dniu wejścia w życie noweli (ma to nastąpić najpóźniej 4 marca 2016 r.) zniknie Prokuratura Generalna, a powstanie Prokuratura Krajowa (PK). Zajmie się prowadzeniem postępowań przygotowawczych w sprawach ścigania przestępczości zorganizowanej i najpoważniejszej korupcji.

W Prokuraturze Krajowej ma powstać wydział spraw wewnętrznych, który poprowadzi postępowania przygotowawcze w sprawach najpoważniejszych czynów przestępczych, popełnionych przez sędziów, prokuratorów i asesorów.

Znikną prokuratury apelacyjne, a zamiast nich powstaną regionalne. Będą w nich utworzone wydziały do ścigania najpoważniejszej przestępczości: finansowo-skarbowej oraz przeciwko obrotowi gospodarczemu na dużą skalę.

Niższy szczebel, a więc prokuratury okręgowe, zajmą się poważnymi sprawami kryminalnymi i finansowo-skarbowymi.

Projekt przewiduje też nowe uprawnienie dla prokuratora generalnego. Będzie on mógł zarządzić przejęcie i prowadzenie na poziomie PK, niezależnie od właściwości miejscowej i rzeczowej prokuratury, sprawy o obszernym materiale dowodowym, zawiłej pod względem faktycznym lub prawnym.

Zniknąć ma także prokuratura wojskowa. Stanie się częścią prokuratury powszechnej. Powstaną jednak specjalne wydziały w jednostkach wszystkich szczebli, które zajmą się przestępstwami popełnianymi w środowisku żołnierzy zawodowych. W skład Krajowej Rady Prokuratorów przy Prokuratorze Generalnym nie wejdą politycy, tylko przedstawiciele każdego szczebla prokuratury oraz prokuratorzy w stanie spoczynku.

– W ostatnich latach prokuratura zanotowała wiele spektakularnych porażek w nośnych medialnie sprawach i nie uniknęła oskarżeń o wikłanie się w politykę i niewielkie zaangażowanie w sprawy zwykłego obywatela – uzasadniają zmiany autorzy. Podkreślają jednak, że prokurator generalny nie miał możliwości koordynowania walki z przestępczością ani swobodnego doboru kadr. Nie ponosił też odpowiedzialności za efekty pracy prokuratorów. Teraz ma się to zmienić.

etap legislacyjny: pierwsze czytanie

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA