fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prezydent USA

USA: Amy Coney Barrett została sędzią Sądu Najwyższego

Donald Trump i Amy Coney Barrett
AFP
Senat USA większością 52 głosów (przy 48 głosach przeciw) zatwierdził nominację konserwatywnej sędzi Amy Coney Barrett na sędzię Sądu Najwyższego. Podczas uroczystości w Białym Domu Donald Trump podpisał nominację Barrett na zajmowane dożywotnio stanowisko.

Barrett została powołana w skład Sądu Najwyższego na osiem dni przed wyborami w USA - przy sprzeciwie Partii Demokratycznej, która uważała, że z nominacją następczyni liberalnej sędzi, Ruth Ginsburg (zmarła 18 września 2020 roku) należało wstrzymać się do momentu rozstrzygnięcia wyborów prezydenckich.

Obecnie w dziewięcioosobowym składzie Sądu Najwyższego zdecydowaną przewagę (6-3) mają sędziowie konserwatywni.

W Senacie przeciwko nominacji dla Barrett głosowali wszyscy senatorowie Partii Demokratycznej i jedna senator Partii Republikańskiej, Susan Collins.

Reuters zauważa, że pierwszy raz w historii USA do zaprzysiężenia nowego sędziego Sądu Najwyższego doszło tuż przed wyborami prezydenckimi.

- Rodzina Barrettów skradła serce Ameryki - mówił Trump przekonując, że sędzia Barrett jest dobrą następczynią "prawdziwej pionierki dla kobiet" jaką była Ruth Bader Ginsburg.

Sama Barrett zapewniła, że będzie niezależna od Trumpa.

- Istotą przysięgi, którą złożyłam jest to, że będę wykonywała swoje obowiązki bez strachu czy faworyzowania (kogokolwiek) i że będę robiła to niezależnie od politycznych nurtów i moich własnych preferencji - deklarowała.

Barrett jest trzecim sędzią powołanym w skład Sądu Najwyższego za prezydentury Donalda Trumpa - pozostali dwaj to Neil Gorsuch i Brett Kavanaugh.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA