fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prezydent USA

USA: Czy Trump nazwał poległych żołnierzy "frajerami"?

AFP
Prezydent Donald Trump miał nazwać amerykańskich żołnierzy leżących na cmentarzu wojennym w Aisne-Marne we Francji "przegranymi" (ang. loser) i "frajerami" (ang. sucker), ponieważ dali się zabić. Sam Trump i jego otoczenie dementują tę informację.

Słowa Trumpa miały paść w 2018 roku - pisze "The Atlantic" powołując się na wysokiego rangą przedstawiciela Departamentu Obrony, który miał być świadkiem całej sytuacji. AP pisze, że potwierdziła te doniesienia u wysokiej rangi oficera marines.

Trump miał nazwać żołnierzy "przegranymi" w rozmowie dotyczącej jego ewentualnej wizyty na cmentarzu w Aisne-Marne, 10 listopada 2018 roku, w przeddzień 100. rocznicy zakończenia I wojny światowej.

Złe warunki pogodowe sprawiły, że Trump nie mógł się udać na cmentarz helikopterem. Urzędnicy Narodowej Rady Bezpieczeństwa i przedstawiciele Secret Service mieli jednak poinformować go, że na cmentarz może pojechać samochodem. Trump w odpowiedzi miał stwierdzić, że nie chce odwiedzać cmentarza ponieważ jest on "pełen przegranych".

Ostatecznie Biały Dom oficjalnie poinformował wówczas, że prezydent nie udał się na cmentarz z powodu złych warunków pogodowych.

W innej rozmowie Trump miał - jak pisze "The Atlantic" - nazwać leżących na cmentarzu żołnierzy poległych w czasie bitwy pod Belleau Wood mianem "frajerów", ponieważ dali się zabić.

Trump zdementował doniesienia "The Atlantic". Na Twitterze napisał, że nigdy nie mówił o poległych żołnierzach inaczej niż "bohaterowie".

"Atlantic" pisze też, że Trump nazywał zmarłego w 2018 roku senatora Johna McCaina mianem "przegranego", ponieważ w czasie wojny w Wietnamie dostał się on do niewoli i miał być przeciwny organizowaniu McCainowi państwowego pogrzebu oraz opuszczaniu dla niego flag do połowy.

Trump zaprzeczył również tym doniesieniom.

"Przegranym" Trump miał też nazywać byłego prezydenta George'a H. W. Busha w związku z tym, że jego samolot został zestrzelony przez Japończyków w czasie II wojny światowej - pisze "The Atlantic".

Źródło: AP
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA