fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prezydent USA

Trump obejmie obywateli kolejnych krajów zakazem wjazdu do USA

AFP
Prezydent Donald Trump oświadczył w Davos, że wkrótce obywatele kolejnych państw zostaną objęci zakazem wjazdu do USA - informuje AP.

Jak pisze AP nie jest jasne jak wiele nowych krajów znajdzie się na liście krajów, których obywatele są objęci zakazem wjazdu do USA. Trump powiedział jedynie, że wkrótce ogłosi dodanie "kilku" krajów do listy państw, których dotyczy zakaz.

Trump podkreślił, że decyzję w tej sprawie podejmie, aby chronić Stany Zjednoczone.

Obowiązujący obecnie zakaz wjazdu do USA obejmuje zawieszenie wydawania wiz wnioskującym z krajów objętych zakazem. Zakaz przewiduje jednak wyjątki - dotyczą one m.in. studentów i osób, które łączą "znaczące więzy" z USA.

Początkowo rozporządzenie wykonawcze prezydenta w tej sprawie było znacznie bardziej radykalne i obejmowało całkowity zakaz podróżowania do USA imigrantów z Syrii, a także 90-dniowy zakaz wjazdu do USA podróżujących z Iraku, Iranu, Libii, Somalii, Sudanu oraz Jemenu.

Zakaz ten został jednak zablokowany przez amerykańskie sądy, co doprowadziło do wielomiesięcznej batalii prawnej prowadzonej przez administrację USA.

Na mocy obowiązującego obecnie systemu ograniczenia w podróżowaniu do USA obejmują kraje, które - według Departamentu Bezpieczeństwa Wewnętrznego USA - nie przekazują wystarczających informacji na temat swoich obywateli amerykańskim władzom lub nie podjęły niezbędnych środków bezpieczeństwa, takich jak wprowadzenie elektronicznych paszportów zawierających informację biometryczną albo nie udzielają informacji na temat historii kryminalnej i ewentualnych związków z terrorystami osób przybywających do USA z tych krajów.

Źródło: AP
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA