fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prezydent USA

Wybory w USA: Gubernator Kentucky przegrywa mimo poparcia Trumpa

AFP
Kandydat Partii Demokratycznej wygrał wybory na gubernatora Kentucky, pokonując obecnego gubernatora, Republikanina Matta Bevina, mimo iż ten ostatni uzyskał wsparcie od prezydenta Donalda Trumpa - informuje Reuters.

We wtorek odbyły się wybory w czterech stanach USA - Kentucky, Wirginii, New Jersey i Missisipi.

W Kentucky wybory na gubernatora wygrał stanowy prokurator generalny, Andy Beshear, którego ojciec, Steve Beshear, był ostatnim Demokratą, który rządził tym stanem (w latach 2007-2015). Beshear wygrał w wyborach z dotychczasowym gubernatorem, Republikaninem Mattem Bevinem.

Bevin przegrał mimo iż w przededniu wyborów prezydent Trump, przemawiając w Lexington, zaapelował do mieszkańców stanu, aby wybrali ponownie Bevina. W 2016 roku Trump wyraźnie wygrał w Kentucky uzyskując w tym stanie przewagę rzędu 30 punktów procentowych nad Hillary Clinton.

Sam Bevin, w czasie kampanii wyborczej, wielokrotnie podkreślał swoje poparcie dla prezydenta Trumpa. Sondaże wskazywały jednak, że - w odróżnieniu od Trumpa - Bevin jest bardzo niepopularny w stanie ze względu na konflikty w jakie wchodził ze związkami zawodowymi i nauczycielami.

Zwycięstwo Besheara daje Demokratom nadzieję na odebranie mandatu senatora liderowi Republikanów w Senacie, Mitchowi McConnellowi, który w 2020 roku będzie walczył w wyborach o odnowienie mandatu w Kentucky.

Bevin po ogłoszeniu wstępnych wyników wyborów w Kentucky nie chciał uznać swojej porażki powołując się na "nieprawidłowości" przy głosowaniu.

Demokraci odnieśli też sukces w wyborach do Kongresu stanowego Wirginii, gdzie zdobyli większość w obu izbach, co daje im całkowitą kontrolę nad rządem stanowym po raz pierwszy od 25 lat.

W Missisipi - jak wynika ze wstępnych wyników - zastępca gubernatora Tate Reeves (Partia Republikańska) wygrywa z Demokratą, stanowym prokuratorem generalnym Jimem Hoodem.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA