fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prezydent USA

Sondaże: Większość Amerykanów popiera śledztwo ws. impeachmentu Trumpa

AFP
Przedstawiciele Białego Domu twierdzą, że śledztwo w sprawie impeachmentu prezydenta Donalda Trumpa jest "bezpodstawne" i "niekonstytucyjne". Większość Amerykanów jest innego zdania.

Powołując się na artykuł II § 4 Konstytucji Stanów Zjednoczonych, przewodnicząca Izby Reprezentantów Nancy Pelosi zapowiedziała wszczęcie procedury usunięcia prezydenta Donalda Trumpa z urzędu. Amerykańska ustawa zasadnicza przewiduje rozpoczęcie procesu impeachmentu w przypadku podejrzenia o „zdradę, przekupstwo lub inne wysokie przestępstwa i wykroczenia", których dopuścił się szef rządu.

Izba Reprezentantów, w której Demokraci mają większość, wszczęła dochodzenie w sprawie nacisków, które Trump miał wywierać na Zełenskiego prosząc, by władze Ukrainy wznowiły śledztwo w sprawie Huntera Bidena, syna byłego wiceprezydenta USA Joe Bidena, wiodącego kandydata do uzyskania nominacji Partii Demokratycznej w nadchodzących wyborach prezydenckich. Hunter Biden pracował dla ukraińskiej firmy gazowej Burisma Holdings. Wątek sprawy stanowi zamrożenie przez Trumpa amerykańskiej pomocy dla Ukrainy, wynoszącej 400 milionów dolarów. Biały Dom opublikował treść lipcowej rozmowy prezydentów pod koniec września.

Demokraci domagają się odwołania prezydenta, Donald Trump odrzuca oskarżenia, jakoby zachował się niezgodnie z prawem.

Cztery nowe sondaże przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych opublikowane w tym tygodniu wskazują, że co najmniej 50 proc. ankietowanych popiera dochodzenie ws. Trumpa. 

Większość respondentów wszystkich czterech sondaży popiera śledztwo ws. impeachmentu.

W sondażu NBC/"Wall Street Journal" 55 proc. osób odpowiedziało, że działania prezydenta zasługują na dochodzenie. Przeciwnego zdania jest 39 proc.

W badaniu Quinnipiac 53 proc. popiera trwające śledztwo. W sondażu przeprowadzonym przez szkołę Post-Schar w Waszyngtonie 58 proc. popiera decyzję Pelosi.

50 proc. ankietowanych w sondażu Politico/Morning Consult odpowiedziało, że poparłoby usunięcie Trumpa z urzędu. 

Źródło: Yahoo
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA