fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prezydent USA

Trump potępiany za słowa o Żydach głosujących na Demokratów

AFP
Prezydent USA Donald Trump został potępiony przez amerykańskie organizacje żydowskie oraz kandydatów do Białego Domu z ramienia Partii Demokratycznej za oskarżenie o "wielką nielojalność" amerykańskich Żydów, którzy głosują na Demokratów.

Jak zaznaczają krytycy Donalda Trumpa, wtorkowa wypowiedź prezydenta USA odzwierciedla antysemickie stereotypy, które polegają na oskarżaniu amerykańskich Żydów o podwójną lojalność, wobec Stanów Zjednoczonych oraz Izraela.

Donald Trump na briefingu w Białym Domu Trump nawiązał do Ilhan Omar i Rashidy Tlaib, demokratycznych kongresmenek, którym Izrael w zeszłym tygodniu zakazał wjazdu.

Prezydent USA skrytykował Demokratów za to, że stanęła w obronie tych kongresmenek oraz zaznaczył, że głosowanie na Demokratów przez Żydów świadczy o „totalnym braku wiedzy lub o wielkiej nielojalności”.

Sprawę na Twitterze skomentował między innymi senator Bernie Sanders. ”Moje przesłanie do Trumpa: jestem dumnym Żydem i nie mam żadnego problemu z głosowaniem na Demokratów” - czytamy w medium społecznościowym.

Były wiceprezydent USA Joe Biden stwierdził natomiast, że wypowiedź Truma była "obraźliwa i niewybaczalna" oraz zaapelował, aby nie dzielić Amerykanów. 

Sprawę ostro skrytykowała także liberalna grupa lobbingowa amerykańskich Żydów J Street. Jak stwierdzono, "atakowanie przez prezydenta Donalda Trumpa ogromnej większości amerykańskiej społeczności żydowskiej jako nieinteligentnej i nielojalnej jest niebezpieczne i niegodziwe".

Komitet Żydów Amerykańskich także zarzucił prezydentowi USA, że dzieli naród. Po stronie Trumpa stanął jednak Republikański Komitet Żydowski. ”O wielkiej nielojalności wobec samego siebie świadczy branie w obronę partii, która chroni/ośmiela ludzi, nienawidzących kogoś za jego religię” - podkreślono. 

Tlaib i Omar są pierwszymi muzułmankami, które zasiadają w Kongresie USA i należą do liberalnego skrzydła Partii Demokratycznej. Znane są z krytyki władz Izraela ze względu na to, jak traktowana jest ludność palestyńska.

W Izraelu została przyjęta ustawa, która pozwala zakazywać wjazdu osobom które "świadomie nawołują do bojkotowania Izraela".

Źródło: The Guardian, Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA