fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prezydent USA

Polityczny sojusznik Trumpa traci miejsce w Kongresie

AFP
Dana Rohrabacher, polityk będący gorącym zwolennikiem Donalda Trumpa, znany ze swoich prorosyjskich poglądów, przegrał walkę o mandat kongresmana w Kalifornii z Harleyem Roudą z Partii Demokratycznej.

Rohrabacher zasiadał w Kongresie od 1989 roku. W latach 1981-1988 był autorem przemówień i asystentem prezydenta Ronalda Reagana.

Czytaj także:

Wybory do Kongresu: Amerykański wiatr i polskie interesy

Po objęciu przez Donalda Trumpa prezydentury spekulowało się, że Rohrabacher jest jednym z kandydatów do objęcia stanowiska sekretarza stanu (szefa amerykańskiej dyplomacji).

Rohrabacher znany był ze swojego sprzeciwu wobec Obamacare, kwestionowania danych mówiących o tym, że globalne ocieplenie jest wynikiem działalności człowieka, a także wrogości wobec nielegalnych imigrantów.

W polityce zagranicznej był zwolennikiem wycofania wojsk USA z Afganistanu, bronił aneksji Krymu przez Rosję i opowiadał się za współpracą USA z Rosją w Syrii.

17 maja 2017 roku "Washington Post" napisał, że w kwietniu 2016 roku ówczesny przewodniczący większości w Izbie Reprezentantów, Kevin McCarthy, miał stwierdzić, że "według niego jest dwóch ludzi, którym płaci Putin: Rohrabacher i Trump". Początkowo Republikanie zaprzeczali, że McCarthy tak powiedział, potem przyznali, że słowa takie padły, ale zapewniali, że były żartem.

W 2012 roku FBI ostrzegło Rohrabachera, że Rosjanie mogą próbować go zrekrutować, po tym jak spotkał się prywatnie z członkiem rosyjskiego MSZ w Moskwie.

21 listopada 2017 roku "NYT" napisał, że prowadzący śledztwo ws. wpływu Rosjan na wybory w USA Robert Mueller i jego zespół, a także senacka agencja wywiadu zainteresowali się Rohrabacherem ze względu na jego bliskie relacje z Kremlem.

Rohrabacher określany był jako jeden z największych sojuszników Trumpa w Kongresie.

Źródło: AP
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA