Prezydent USA

Trump do Putina: Moi doradcy są głupi

AFP
Prezydent Donald Trump miał w rozmowie telefonicznej z Władimirem Putinem stwierdzić, że niektórzy jego doradcy są "głupi" - wynika z informacji "New York Timesa".

"The New York Times", powołując się na źródło znające przebieg marcowej rozmowy telefonicznej pomiędzy Donaldem Trumpem, a Władimirem Putinem twierdzi, że Putin - po odebraniu od Trumpa gratulacji z powodu reelekcji w wyborach z 18 marca - ubolewał, iż niektórzy doradcy Trumpa nakłaniali go, by nie dzwonił z gratulacjami.

- To są głupi ludzie, nie powinien pan ich słuchać - miał odpowiedzieć Trump.

Trumpowi odradzano składanie gratulacji Putinowi z powodu doniesień o nadużyciach w czasie wyborów prezydenckich w Rosji. Putin w wyborach, w których nie pozwolono wystartować jego przeciwnikowi, demokratycznemu opozycjoniście Aleksiejowi Nawalnemu, zapewnił sobie czwartą kadencję na stanowisku prezydenta (rządził krajem w latach 2000-2008 i ponownie od 2012 roku. W latach 2008-2012 był szefem rządu).

Biały Dom nie skomentował doniesień o przebiegu rozmowy Trumpa z Putinem.

W ubiegłym tygodniu "Washington Post" pisał, iż rozmowach z Trumpem Putin oskarża media i przedstawicieli administracji USA wrogich Rosji o próby sabotowania relacji amerykańsko-rosyjskich. Tymczasem Trump, w czasie niedawnego szczytu G7 w Kanadzie postulował ponowne przyjęcie Rosji do tej organizacji (Rosję wykluczono z niej po aneksji Krymu w 2014 roku). Trump w rozmowie z dziennikarzami sugerował też niedawno, że USA mogą uznać aneksję Krymu. Rzecznik Białego Domu zapewniał później, że USA nie zmieniają stanowiska ws. Krymu i nie uznają jego aneksji.  

W USA wciąż toczy się śledztwo prowadzone przez Roberta Muellera w sprawie związków z Rosją doradców Trumpa w trakcie kampanii wyborczej przed wyborami prezydenckimi w USA w 2016 roku.

16 lipca dojdzie do spotkania Trumpa z Putinem w Helsinkach. Dotychczas obaj przywódcy spotkali się dwukrotnie na marginesie międzynarodowych szczytów i co najmniej osiem razy rozmawiali przez telefon.

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL