fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prawo prasowe

Zgromadzenie Członków Izby Wydawców Prasy

Fotolia.com
Skuteczna ochrona praw autorskich ma zasadnicze znaczenie dla finansowania prasy i zapewni, że wydawcy będą mogli inwestować w wysokiej jakości dziennikarstwo i rozwijać działalność cyfrową.

To sedno najnowszej uchwały Zgromadzenia Członków Izby Wydawców Prasy, do której należy spółka Gremi Media, wydawca „Rzeczpospolitej".

Wydawcy zaapelowali do rządu o utrzymanie stanowiska negocjacyjnego zgodnego ze stanowiskiem Komisji Europejskiej w sprawie dyrektywy o prawach autorskich na Jednolitym Rynku Cyfrowym, przewidującym wprowadzenie praw pokrewnych dla wydawców prasy. Oczekują ochrony przed globalnymi graczami rynku internetowego, którzy realizują swój model biznesowy kosztem narodowych wydawców – aby publikacje prasowe miały ochronę jak producenci muzyki, filmów, a nawet gier komputerowych. Krótko mówiąc, by nie korzystano z tekstów bez płacenia za nie. Taka ochrona będzie korzystna dla czytelników, dziennikarzy i wydawców, nie hamując innowacji.

Ważne jest w szczególności wprowadzenie przez ustawodawcę wąskiego wyjątku dla wykorzystywania publikacji prasowych przez ogólne wyszukiwarki internetowe z gwarancją zapłaty dla autora i wydawcy, którą mogłaby pobierać organizacja zbiorowego zarządzania.

– Wobec rewolucji technologicznej ochrona praw autorskich nabiera szczególnego znaczenia dla prasy – to konkluzja stanowiska IWP. Był to też istotny argument za wyborem na nowego prezesa IWP Bogusława Chraboty, redaktora naczelnego „Rzeczpospolitej".

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA