fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prawo karne

Były szef Art-B skazany na 6 lat więzienia

Fotorzepa/Piotr Nowak
Bogusław B., były szef spółki Art-B, usłyszał dziś wyrok 6 lat pozbawienia wolności za kierowanie piramidą finansową. Biznesmen był już skazany w latach 90-tych za aferę Art B.

O nieprawomocnym wyroku, który zapadł przed Sądem Okręgowym w Warszawie informuje portal Money.

- To nie była prawdziwa działalność gospodarcza, chodziło tylko o wyłudzenie pieniędzy - powiedziała w uzasadnieniu wyroku sędzia Izabela Ledzion.

Bogusław B. ma też zapłacić 100 tys. złotych grzywny i naprawić wyrządzone szkody.

B. to bohater jednej z największych afer finansowych III RP.  W 1989 roku otworzył spółkę Art-B, dzięki której już 2 lata później znalazł się na liście najbogatszych Polaków. B., razem ze swoim wspólnikiem, Andrzejem Gąsiorowskim, wykorzystywali mechanizm tzw. oscylatora ekonomicznego.

Metodologia działania polegała na lokowaniu pieniędzy w bankach i pobierania czeków gwarantowanych na lokowane kwoty. Następnie czek realizowano w innym banku, gdzie pobierano kolejny etc. W ten sposób B. i jego wspólnik potrafili kilkanaście razy oprocentować tę samą kwotę. W 1994 roku, po nieudanej próbie ukrycia się w Izraelu, B. został zatrzymany i skazany. Na wolność wyszedł w 2004 r.

W 2014 r. biznesmena zatrzymano znowu, tym razem sprawa dotyczyła piramidy finansowej, działającej w latach w latach 2005-2007. Zdaniem sądu, B. i jego wspólnik, Maciej G., oszukali 170 osób, które zainwestowały łącznie ponad 33,5 mln zł licząc na zwrot kapitału i ponad 50-proc. roczny zysk.

Śledztwo wszczęto po zawiadomieniu Komisji Nadzoru Finansowego. Jak ustaliła prokuratura, obaj biznesmeni zawierali umowy z inwestorami przez siatkę pośredników i wprowadzali ich w błąd.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA