fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prawo karne

Rzecznik praw dziecka chce kar dla kobiet za picie alkoholu w ciąży

AdobeStock
Rzecznik praw dziecka proponuje, by kobiety w ciąży były karane za spożywanie trunków.

Mikołaj Pawlak, rzecznik praw dziecka, uzasadnił swój pomysł badaniami statystycznymi.

– Niepokojący jest wysoki odsetek kobiet spożywających alkohol w trakcie ciąży. Może to prowadzić do nieprawidłowości neurobehawioralnych oraz innych trwałych uszkodzeń organizmu dziecka. Należy podjąć działania edukacyjne, profilaktyczne i prawne, by pomóc dziecku i matce. W szczególności wprowadzić ochronę prawnokarną dziecka poczętego i odpowiedzialność karną matki spożywającej alkohol w trakcie ciąży – uważa rzecznik.

Jego inicjatywę poparło wielu członków PiS, argumentując, iż ochrona życia poczętego stanowi jeden z głównych punktów programu ich partii. Komentując szerzej to zagadnienie, Mikołaj Pawlak, będący także adwokatem, odniósł się do art. 160 kodeksu karnego, który wprowadza odpowiedzialność karną dla osoby narażającej drugiego człowieka na niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Górna granica kary to w tej sytuacji trzy lata pozbawienia wolności, a po narażeniu osoby, wobec której sprawca miał obowiązek opieki, może wynosić nawet do lat pięciu. To właśnie ten przepis, zdaniem wielu prawników, zabezpiecza także los dzieci w łonie matek. Rzecznik obawia się jednak, że nie stosuje się go do ochrony dzieci poczętych, a wątpliwości interpretacyjne tego przepisu najlepiej rozwiać, wprowadzając odrębne uregulowanie.

Mecenas Anna Lesiak-Grzywińska z Kancelarii Adwokackiej Anna Lesiak-Grzywińska przekonuje jednak, że istniejące przepisy wystarczająco regulują tę kwestię.

– Picie alkoholu przez kobiety w ciąży jest niewątpliwie naganne i rozumiem, że rzecznik praw dziecka chce zwrócić uwagę społeczeństwa na ten problem. W mojej ocenie możliwe jest jednak ściganie kobiet, które postępują w sposób zagrażający życiu i zdrowiu ich nienarodzonych dzieci już na podstawie obecnych przepisów. Aktualnie podlegają karze wszelkie działania, które narażają innego człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu (art. 160 k.k.). Zwracam przy tym uwagę na regulację art. 446[1] k.c., zgodnie z którą dziecko może żądać naprawienia szkód doznanych przed urodzeniem, czyli szkód prenatalnych.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA