fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prawo karne

Rząd zapowiada bezwzględna walkę z pedofilią - projekt zmian w prawie

Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro podkreślił, że od momentu objęcia ministerstwa podjął zdecydowane działania, by walczyć z przestępczością pedofilską.
Fotorzepa/Jerzy Dudek
Za zgwałcenie dziecka pedofil trafi do więzienia nawet na 30 lat, najbardziej zaburzonym sprawcom grozić będzie bezwzględne dożywocie, zbrodnie pedofilskie nigdy nie będą się przedawniać, koniec z karami „w zawiasach” – to najważniejsze rozwiązania dotyczące przestępstw pedofilskich zawarte w przyjętym dziś przez rząd projekcie wielkiej reformy Kodeksu karnego.

- Zwyrodniałe, obrzydliwe, okrutne i bestialskie przestępstwo, zachowanie społeczne - na czele z pedofilią - będzie bardzo surowo napiętnowane, dużo bardziej surowo, niż jest obecnie w Kodeksie karnym – powiedział na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu premier Mateusz Morawiecki.

- Trudno sobie wyobrazić cięższe przewinienie niż zdrada zaufania najmłodszych, tych oddanych pod opiekę. Dlatego osoby, które są opiekunami w różnych instytucjach, włączając w to wszystkie instytucje świeckie, kościelne, muszą ponosić jeszcze bardziej wzmocnioną odpowiedzialność - zaznaczył.

Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro podkreślił, że od momentu objęcia ministerstwa podjął zdecydowane działania, by walczyć z przestępczością pedofilską. - Wyrazem tego są nie tylko poczynania prokuratury, prowadzone śledztwa i wytyczne, jakie wydawałem, ale również zmiany w prawie. Przypomnę, że to właśnie z naszej inicjatywy został przyjęty przełomowy projekt „rejestru pedofilów"- mówił Zbigniew Ziobro.

Przypomniał również o ustawie przygotowanej we współpracy z prezydentem Andrzejem Dudą, która wprowadziła obowiązek prawny informowania organów ścigania o każdym wiarygodnym podejrzeniu popełnienia przestępstwa pedofilskiego.

Rada Ministrów przyjęła we wtorek pakiet zmian przygotowany w Ministerstwie Sprawiedliwości.

Oto najważniejsze zmiany:

- podwyższenie z 15 do 16 lat granicy wieku odpowiedzialności karnej za czyny pedofilskie;

- zgwałcenie dziecka nie będzie podlegać przedawnieniu (obecnie zbrodnia zgwałcenia dziecka poniżej lat 15 przedawnia się na ogólnych zasadach, czyli po upływie 20 latach od czasu jej popełnienia, a jeżeli w tym czasie wszczęto postępowanie – po upływie lat 30);

- zaostrzenie kar za pedofilię: dziś za zgwałcenie dziecka grozi kara od 3 do 15 lat pozbawienia wolności, a jeżeli sprawca działał ze szczególnym okrucieństwem – od 5 do 15 lat. Projekt radykalnie podwyższa tę karę. Gwałcicielowi dziecka grozić będzie od 5 do 30 lat więzienia. A jeśli następstwem gwałtu będzie śmierć dziecka - kara dożywotniego pozbawienia wolności. Zostają też podwyższone kary za seksualne wykorzystanie dzieci. Dziś wynoszą od 2 do 12 lat więzienia. Zgodnie z projektem – od 2 do 15 lat;

- sprawcy brutalnych zbrodni pedofilskich nie będą mogli wyjść z więzienia na przedterminowe zwolnienie;

- możliwość orzeczenia realnego dożywocie dla pedofili, którzy na skutek gwałtu doprowadzili do śmierci dziecka;

- poszerzenie zakresu informacji ujawnianych w tzw. rejestrze pedofilów. Projekt przewiduje uzupełnienie Rejestru Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym o zawód wyuczony i wykonywany przez sprawcę w momencie popełnienia przestępstwa.

Źródło: rp.pl / Ministerstwo Sprawiedliwości
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA