fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prawo karne

Ordo Iuris alarmuje OBWE ws. chrystianofobii w Polsce

Adobe Stock
31 zdarzeń noszących znamiona przestępstw z nienawiści względem chrześcijan w Polsce, czyli tzw. chrystianofobii zgłosił Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie Instytut Ordo Iuris.

Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) od lat bada zjawisko występowania przestępstw z nienawiści w Europie. Instytut Ordo Iuris po raz piąty uczestniczy w sygnalizowaniu OBWE przypadków wrogości względem chrześcijan. W raporcie za rok 2018 Centrum Wolności Religijnej Ordo Iuris zgłosiło 31 przypadków zdarzeń noszących znamiona przestępstw z nienawiści względem chrześcijan w Polsce, czyli tzw. chrystianofobii. -  Rzeczywista skala chrystianofobii jest jednak nieznana, ponieważ większość z podobnych zdarzeń nie jest w ogóle zgłaszana - twierdzi Ordo Iuris.

Wszystkie ze zgłoszonych incydentów były uprzednio opisane na portalach lokalnych bądź ogólnokrajowych mediów i wywołały poruszenie miejscowych społeczności.

- Dominującą część przypadków stanowią przestępstwa przeciwko mieniu – akty wandalizmu, kradzieże czy podpalenia kościołów, ołtarzy, kaplic, cmentarzy. Opisano także m.in. sprawy obrazy uczuć religijnych, złośliwego przeszkadzania we Mszy świętej czy modlitwie. Ofiarami przestępstw z nienawiści na tle religijnym padają zarówno księża, jak i wierni. Wynikają one w głównej mierze z narastającej niechęci, czy agresji wobec chrześcijan - wskazuje Ordo Iuris.

Przypadki chrystianofobii w Polsce w  2018 roku opisane w raporcie, to np. dewastacja Alei Świętych - 22 figur ufundowanych przez proboszcza i parafian przy kościele parafialnym Matki Bożej Śnieżnej w Zarzeczu koło Niska. Straty związane z ich zniszczeniem szacuje się na ok. 50 tys. zł.

Inna sprawa dotyczy złośliwego przeszkadzania we Mszy Świętej, gdzie do kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Białymstoku, podczas wieczornej Mszy wtargnęło dwóch agresywnych mężczyzn, którzy krzyczeli i wykonywali obraźliwe gesty. Sprawcy zostali aresztowani przez policję.

Odnotowano też akt wandalizmu na budynku Kurii w Warszawie -  na murach pojawiło się obraźliwe graffiti. Według Ordo Iuris jego treść wskazuje, że prawdopodobnie tego czynu dopuściły się grupy feministyczne. Kolejny tego typu akt miał miejsce w Płońsku, gdzie sprawca uszkodził konfesjonały oraz kropielnice oblewając je atramentem.

Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie przyjęła powszechnie akceptowaną na gruncie prawa międzynarodowego terminologię, wedle której za przestępstwo z nienawiści uznaje się czyny, które wypełniają znamiona ustawy karnej danego państwa motywowane uprzedzeniami sprawcy lub jego wrogością (nienawiścią) wobec określonej cechy danej osoby, miejsca bądź rzeczy. Zgodnie z takim rozumieniem, przestępstwa z nienawiści mogą obejmować groźby karalne, zniszczenia mienia, napaści, zabójstwa lub inne czyny, dodatkowo motywowane uprzedzeniami czy nienawiścią. Przestępstwa z nienawiści nie dotyczą wyłącznie osób, mogą dotyczyć również miejsc i przedmiotów związanych z daną grupą.

- Niestety, co roku skala wykrytych przestępstw nie maleje, a większość z nich nie jest w ogóle zgłaszana na policję. Zarówno w Polsce jak i w innych krajach agresja względem chrześcijan jest coraz silniejsza, i bardziej śmiała. Centrum Wolności Religijnej Ordo Iuris powstało by monitorować, badać, zgłaszać a tam, gdzie to konieczne interweniować w sprawach, w których dochodzi do przestępstw ze względu na nienawiść wobec chrześcijan - mówi Karina Walinowicz, dyrektor Centrum Wolności Religijnej Ordo Iuris.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA