fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prawo karne

Ginekolog oskarżony o nielegalne udzielenie pomocy w przerwaniu ciąży

AdobeStock
Prokurator Rejonowy w Lubinie skierował do Sądu Okręgowego w Legnicy akt oskarżenia przeciwko lekarzowi ginekologowi Robertowi N. Prokurator zarzucił mu udzielenie ciężarnej kobiecie pomocy w przerwaniu ciąży wbrew obowiązującym przepisom. Chodzi o przestępstwo z art. 152 par. 2 kodeksu karnego, które zagrożone jest karą do 3 lat pozbawienia wolności - informuje Prokuratura Krajowa.

W toku śledztwa ustalono, że 18-letnia kobieta, która była w ciąży, udała się do poleconego jej przez koleżankę lekarza ginekologa Roberta N., przyjmującego w prywatnej przychodni w Lubinie. Podczas pierwszej wizyty oskarżony lekarz przeprowadził badanie pacjentki, poinformował ją o konieczności zachowania okoliczności wizyty w poufności. Przekazał jej także informację, że jeśli podejmie ostateczną decyzję o usunięciu ciąży, to powinna przyjść do jego gabinetu następnego dnia.

Podczas kolejnej wizyty oskarżony lekarz przekazał kobiecie 4 tabletki, które wyjął z opakowania z szuflady. Poinstruował ją także o ilości, sposobie i czasie dawkowania. Przekazał także pacjentce informację, że po przyjęciu tabletek nastąpi krwawienie i dojdzie do usunięcia ciąży.

Kobieta ostatecznie nie zażyła tabletek przekazanych jej przez lekarza. Jej partner zawiadomił natomiast Policję o sprawie i działaniach lekarza.

Kobieta donosiła ciążę i urodziła chłopczyka, który wkrótce skończy 2 lata.

Podczas przeszukania w gabinecie lekarskim oskarżonego ujawniono i zabezpieczono opakowanie po leku, którego działanie o charakterze poronnym potwierdzili powołani przez prokuratora biegli ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Prokurator ogłosił Robertowi N. zarzut popełnienia przestępstwa z art. 152 par. 2 kodeksu karnego.

Robert N. podczas przesłuchania w charakterze podejrzanego nie przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu.

Źródło: PK
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA