fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prawo karne

Europejski Nakaz Aresztowania to zaufanie, nie ma zaufania nie ma też ENA

Mariusz Paplaczyk
Fotorzepa/Bartosz Jankowski
Rozmowa z Mariuszem Paplaczykiem, adwokatem

Wysoki Trybunał w Dublinie zadecydował, że wstrzymuje decyzję o ekstradycji 41-letniego Artura C., podejrzanego m.in. o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, do czasu wydania rozstrzygnięcia przez Trybunał Sprawiedliwości UE. Powodem ma być naruszenie zasad demokracji i praworządności w Polsce. To zaskoczenie?

Nie. Prowadzę sprawę klienta z Polski, który ma sprawę przed tym samym sądem w Dublinie i taka możliwość została mu też zakomunikowana.

Co to oznacza dla Polski?

Ma ogromne znaczenie. To nie tylko drogowskaz dla innych sądów państw unijnych. To zawieszenie procedury Europejskiego Nakazu Aresztowania. Ta opiera się na wzajemnym zaufaniu między państwami UE. Jeśli odpadnie ENA pozostanie jedynie ekstradycja, która jest procedura długotrwała i opiera się na udziale czynnika politycznego.

Czy sądy państwa unijnych będą zmuszone stosować się do odpowiedzi na pytanie prejudycjalne zadane przez sąd w Dublinie?

Nie wyobrażam sobie aby nie brały pod uwagę stanowiska Trybunału Sprawiedliwości UE. Przecież sama instytucja ENA wywodzi się z decyzji ramowej o ENA w którym państwa członkowskie zobowiązały się do stosowania uproszczonej procedury ekstradycji uznając, że wszystkie państwa członkowskie zapewniają standardy praworządności.

- Rozmawiała Agata Łukaszewicz

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA