Reklama
Rozwiń

Wydatki na KPRM w górę o 100 proc. "W skali budżetu niewiele"

- 270 mln to rzeczywiście wygląda na pieniądze ogromne, bo to są pieniądze takie, których pewnie żaden z nas nie zobaczy sumarycznie w przeciągu życia. Ale jednak, jeżeli porównujemy do budżetu, to mówimy o ponad 430 mld, więc w skali budżetu, to nie są wielkie pieniądze - mówił w rozmowie z RMF FM zastępca rzecznika prasowego PiS, Radosław Fogiel, pytany o wzrost wydatków na funkcjonowanie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Aktualizacja: 10.01.2020 08:20 Publikacja: 10.01.2020 08:02

Wydatki na KPRM w górę o 100 proc. "W skali budżetu niewiele"

Foto: tv.rp.pl

arb

W 2015 roku na funkcjonowanie KPRM wydano 147 mln zł, w 2018 roku - 342 mln złotych. Skąd aż taki wzrost?

- To wynika z większego zakresu zadań, którymi zajmuje się kancelaria. Mamy pełnomocników rządu, którzy są obsługiwani przez KPRM - wyjaśniał wicerzecznik PiS.

Na uwagę, że oznacza to większą liczbę stanowisk przy tych samych zadaniach, Fogiel odparł, że oznacza to "więcej osób do pracy".

- Część wzrostu jest wymuszona wzrostem płac. Generalnie rosną wszędzie. Jeżeli chcemy utrzymać urzędników w kancelarii - i to teraz mówię o urzędnikach, nie o osobach, które działają w gabinetach politycznych itd. -  to musimy im więcej płacić - wyjaśniał poseł PiS.

Na uwagę, że płace w Polsce nie wzrosły o 100 proc. Fogiel podkreślił, że płace odpowiadają tylko za część wzrostu wydatków KPRM.

Jak dodał wzrost wydatków jest spowodowany również tym, że niektóre kompetencje zostały przesunięte z ministerstw do KPRM.

- Tu chodzi o pewne przesunięcia. No jeżeli coś przechodzi z jakiegoś ministerstwa pod KPRM, no to te pieniądze w ministerstwie zostają, a wydaje je KPRM - wyjaśnił.

Polityka
Sondaż IBRiS: Mocne przetasowania w rankingu zaufania do polityków. Nowy lider
Polityka
Sondaż: PiS znów na czele, KO z największą stratą od miesięcy
Polityka
MON źle wydaje miliardy na zbrojenia? Alarmujące wnioski NIK
Polityka
Powstanie nowa partia, Konfederacja w wersji light? Poznaliśmy kulisy
Sondaż
Sondaż: Czy trzeba ponownie przeliczyć głosy z wyborów prezydenckich? Znamy zdanie Polaków