fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prawo i Sprawiedliwość

Sellin: Zakazu handlu na tym etapie nie poszerzymy

Fotorzepa, Jerzy Dudek
- Sądzę, że dalsze ograniczanie na tym etapie nie zostanie przyjęte przez nas - mówił w Polsat News wiceminister kultury Jarosław Sellin odnosząc się do postulatów "Solidarności" by niedzielny zakaz handlu poszerzyć o inne branże.

Mówiąc o wprowadzonym ustawą, która weszła w życie 1 marca, częściowym zakazie handlu Sellin stwierdził, że "duża grupa Polaków była dyskryminowana jeśli chodzi o prawo do odpoczynku niedzielnego". - Wiem, że różne są opinie (na ten temat). To jednak przybliżanie nas do standardów obowiązujących w krajach zachodniej Europy.

Pytany o możliwość poszerzenia zakazu o pracowników branży innych niż handlowa, Sellin stwierdził, że - według niego - "dalsze ograniczanie na tym etapie nie zostanie przyjęte przez nas", ponieważ najpierw należy przyjrzeć się skutkom wprowadzonego właśnie zakazu.

Zakaz handlu skrytykowała z kolei posłanka PO Marzena Okła-Drewnowicz, która nazwała nowe prawo "chorym". - Pracownicy którzy nie będą pracowali w niedzielę, będą dłużej pracowali w soboty. Zakaz handlu w niedzielę spowodueje pracujące soboty do późnych godzin nocnych - ostrzegała.

- Politycy PiS nie powinni decydować o tym kiedy Polacy mają robić zakupy. Na Węgrzech ograniczenie handlu doprowadziło do ostrej konkurencji w piątki i soboty co uderzyło w małe sklepy, dlatego z zakazu się wycofana - wtórowała jej Kamila Gasiuk-Pihowicz z Nowoczesnej.

Z kolei Marek Jakubiak z Kukiz'15 przekonywał, że w Polsce zakaz przysłuży się właścicielom małych sklepów. - W sytuacji gdy hipermarkety będą zamknięte - te małe rodzinne sklepy znajdą dla siebie miejsce. To element, który powoduje, że myślę o tym pozytywnie. Mały handel znajdzie dla siebie miejsce - mówił.

Pozytywnie o zakazie handlu wypowiedział się Marek Sawicki z PSL, który przypomniał jednak, że PSL proponował nieco inne rozwiązanie - skrócenie czasu pracy w niedzielę. - Jestem rolnikiem, nie mam wolnych niedziel, ale od prac niekoniecznych staram się zawsze powstrzymać. Trzeba dać ludziom szansę na odpoczynek - mówił Sawicki.

Źródło: Polsat News
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA