Prawo i Sprawiedliwość

Kongres PiS. Kaczyński: nie może być najmniejszej tolerancji na nadużycia

PAP/Piotr
Rozpoczął się kongres statutowy PiS, po którym odbędzie się kongres Zjednoczonej Prawicy. - Musimy zbudować Polskę nie tylko sprawiedliwą, ale także zasobną i nowoczesną - mówił prezes PiS Jarosław Kaczyński

Najważniejsze punkty

Ostrzeżenia pod adresem ministrów, wzmocnienie planów reformy sądownictwa i zapowiedź dalszego "wyklarowania" przywództwa ekonomicznego w rządzie - to kluczowe punkty długiego, niemal półtoragodzinnego przemówienia Jarosław Kaczyńskiego na kongresie PiS. Oto jego kluczowe punkty:

- Kaczyński krytykuje Adamczyka: "W listopadzie będzie 2 lata rządów i związana z tym ocena. To będzie ocena z realizacji społecznego programu Mieszkanie Plus. To nasz super ważny, najważniejszy obok 500+ program społeczny. Tu są zgrzyty, jakby to szło i w pewnym momencie się zatrzymało".

- Będzie wzmocnienie Morawieckiego?: "Jest potrzeba pełnego wyklarowania kierownictwa ekonomicznego rządu. Trzeba odróżnić ogólne przywództwo od ekonomicznego"

- Będzie dekoncentracja mediów: "Przywróciliśmy trochę pluralizmu, ale trzeba przywrócić go w całości. Ludźmi nie wolno manipulować. Obywatele mają prawo do informacji, nie wolno nimi manipulować. "Mamy do czynienia z chorobliwą koncentracją mediów - wprowadzimy przepisy dekoncentracyjne w mediach"

- Kaczyński zapowiada zmiany w ordynacji: "Ordynacja wyborcza to rzecz do zrobienia. (...) Jednomandatowe okręgi wyborcze w mniejszych gminach to sprawa bardzo wątpliwa z punktu widzenia demokracji. Można mieć 40% głosów w mieście i jednego radnego"

- Likwidacja NFZ to sprawa na kolejną kadencję. Trzeba zlikwidować nocne kolejki: "Mój apel do ministra zdrowia i rządu - trzeba z tym coś zrobić. Ten problem musi zostać rozwiązany. Ta sprawa wraca i często kosztuje kogoś życie, zdrowie, a zawsze nerwy - zwłaszcza jeśli chodzi o troskę rodziców o dzieci".

- Kaczyński wspiera reformę sądownictwa: "Od jakości sądownictwa w dużej mierze zależy jakość życia. To, że sądy pozostały w istocie takie, jak w PRL - mutowały, ale są kontynuacją - to musi być zmienione. Tu będzie opór w Polsce, może i zewnętrzny, ale musimy to zmienić".

- Kaczyński o moralnym prawie dot. uchodźców: "Chcę państwu powiedzieć, że nie eksploatowaliśmy tych państw, z których przyjeżdżają dziś uchodźcy. Nie korzystaliśmy z ich pracy, nie zapraszaliśmy ich do Europy. Mamy pełne moralne prawo powiedzieć: „Nie!”.

- Kaczyński o polityce zagranicznej: "Oczywiście musimy pracować dalej, bo polityka zagraniczna, szczególnie takiego państwa jak Polska, to jest jakby taka jazda na rowerze. Trzeba umieć jeździć i ostro pedałować".

- Żadnej tolerancji dla nadużyć: "Musimy o tym pamiętać, a do tego dochodzi pokusa bardziej nawet groźna. Dokooptowania do grupy uprzywilejowanej. Jakiejś lokalnej, szerokiej, która dotąd różnego rodzaju nadużycia czyniła, nie ponosiła tego konsekwencji. Nie może być dla tego najmniejszej tolerancji"

Relacja na żywo

15:32

Za czasów PO-PSL ludzie byli masowo okradani, sprawy były zamiatane pod dywan. Działo się to pod okiem polityków PO - mówił minister sprawiedliwości.

Ziobro mówiąc, że za czasów poprzedniej władzy "ludzie byli masowo okradani" wymieniał w tym kontekście sprawy afery Amber Gold czy reprywatyzacji w Warszawie.

15:21

Sądy wymagają gruntownej reformy, musimy wyczyścić tę stajnię Augiasza i odrzucić myślenie w kategorii nadzwyczajnej kasty - powiedział minister sprawiedliwości.

15:19

Prezes PiS Jarosław Kaczyński jest gwarantem jedności obozu prawicy i zarazem przywódcą całego obozu dobrej zmiany - powiedział minister sprawiedliwości, lider Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro. Cieszę się, że jesteśmy razem, bo to daje owoce - dodał.

15:17

15:11

Ustaliliśmy z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim, że podejmiemy starania, aby w przyszłorocznym budżecie znalazł się dodatkowy miliard złotych na naukę - poinformował wicepremier.

15:08

Chcemy wyciągnąć rękę do mikroprzedsiębiorców, zaproponujemy im ustawę o tzw. małej działalności gospodarczej, czyli o stopniowym obniżaniu ZUS - zapowiedział Jarosław Gowin.

14:57

W swoim przemówieniu Gowin nawiązał do tego, że w przyszłym tygodniu wizytę w Warszawie złoży prezydenta USA Donald Trump.

 "On jest często krytykowany za styl wypowiedzi, jest np. krytykowany za to, że uprawia politykę poprzez twitter. Chcę powiedzieć, tym którzy go krytykują, że nawet w swoich najostrzejszych wypowiedziach, prezydent Trump nie posunął się nigdy do ataku na własny kraj. Do takiego ataku, do jakiego - za pośrednictwem twittera - posunął się pewien imiennik prezydenta Trumpa, gdy przeinaczył wypowiedź premier Szydło i w ten sposób zaatakował swoją własną ojczyznę" - mówił Gowin.

14:56

Musimy pamiętać, że Polska jest jedna, że rządzimy zarówno w imieniu tych, którzy na nas głosowali, jak i w imieniu naszych oponentów; będziemy działać dla dobra wszystkich Polaków - powiedział wicepremier.

 

14:50

Nie było po roku 1989 porozumienia tak dobrego, przyjaznego i harmonijnego, jak współpraca obozu Zjednoczonej Prawicy - ocenił wicepremier Jarosław Gowin (Polska Razem).

14:48

14:43

Na arenie międzynarodowej walczymy m.in. o prawa naszych przedsiębiorców w Brukseli, walczymy na G-20 o uszczelnienie systemu podatkowego; w porównaniu do naszych poprzedników, to jest zupełnie "nowa jakość" - powiedział Mateusz Morawiecki

14:42

14:38

Zbudowanie trasy, która stanie się kręgosłupem Polski wschodniej i stanie się nowym "szlakiem bursztynowym" prowadzącym z Polski dalej przez Słowację, Węgry, Rumunię, Bułgarię do Grecji zapowiedział w sobotę wicepremier

14:32

W latach, kiedy rządziła poprzednia ekipa, budżet stracił 220 mld zł na oszustwach podatkowych w VAT - mówił Morawiecki.

14:21

Morawiecki: wybudujemy w ciągu najbliższych kilku lat 5 tysięcy zintegrowanych, bezkolizyjnych, nowych ścieżek rowerowych.

Odbudujemy polski przemysł, odbudujemy także polski przemysł stoczniowy. Wszystkie te zmiany gospodarcze potrzebują jeszcze jednego, naszego działania jako jeden zespół. Na tym zasadza się nasz sukces. Dzisiaj jesteśmy optymistami, dzisiaj Polacy uwierzyli w wiarygodność polityków.

Po co nam CPK (Centralny Punkt Komunikacyjny), bo chcemy aby nasz rozwój polegal na naszych pomysłach I aby Polacy byli dumni z Polski.

14:17

Morawiecki: Naprawdę, dziś warto byśmy zdali sobie sprawę z tego, że dokonaliśmy czegoś absolutnie niewyobrażalnego. Mam poczucie, że żyję w Polsce solidarnej. Jest to kraj, który naprawdę dba o swoich ludzi tak, jak przez 28 lat wcześniej nikt nie dbał: o rodziny, o pacjentów, wszystkich, którzy wymagają wsparcia, ale też o zwykłego człowieka.

My w dużym stopniu dzisiaj nie startujemy z punktu zero, tylko my startujemy z kulą przytroczoną do nogi. Musimy radzić sobie z wieloma problemami, które odziedziczyliśmy po naszych poprzednikach. Z Polski co roku jest transferowanych ponad 90 mld złotych. To jest ten model rozwoju gospodarczego, który został nam zaserwowany, który przyjęliśmy, i który doprowadził do takiego porządku krajowego.

14:07

Chcemy aby każda polska rodzina mogła zaplanować swoje życie w promieniu 30-40 km od swojego miejsca urodzenia, zamieszkania - powiedział Morawiecki podkreślając rolę małych ośrodków.

"Jeślibym miał powiedzieć wskazując na wielką rolę małych ośrodków, jeśli miałbym powiedzieć w jednym zdaniu jak definiujemy naszą politykę społeczną i gospodarczą to powiedziałbym w taki sposób, że chcemy aby każda polska rodzina, aby każda kobieta i mężczyzna mogli swoje życie zaplanować w promieniu 30 - 40 km od swojego miejsca urodzenia, swojego miejsca zamieszkania. Tak w praktyczny sposób rozumiemy również realizację zasady sprawiedliwości społecznej" - powiedział Morawiecki.

14:07

14:06

Walczymy na forach międzynarodowych z błędną polityką wobec rajów podatkowych, raje podatkowe, to piekło dla społeczeństw - mówił Morawiecki.

"Walczymy na forach międzynarodowych z bardzo błędną polityką wobec rajów podatkowych. Raje podatkowe, to piekło dla społeczeństw, droga do rajów podatkowych jest wybrukowana niezbudowanymi drogami w innych krajach, niedoinwestowanymi szpitalami i likwidowanymi posterunkami policji" - powiedział Morawiecki.

14:00

My wchodzimy na nowy etap, dzisiaj właściwie w dużym stopniu osiągnęliśmy Polskę solidarną; jest to kraj, który naprawdę dba o swoich ludzi - powiedział wicepremier oraz minister finansów i rozwoju.

13:55

Obecny rząd zmaga się z błędami w polityce gospodarczej poprzedników: wywłaszczeniem, rozwojem polaryzacyjno-dyfuzyjnym, emigracją, ogromnym długiem - mówił Morawiecki.

13:49

13:43

Wszystkie nasze obietnice społeczne, przedwyborcze zrealizowaliśmy bez podwyższania podatków - podkreślił wicepremier Mateusz Morawiecki.

"Przemawianie po Jarosławie Kaczyńskim to gorzej niż gonić karuzele VAT-owskie, bo tam gonisz, gonisz i łapiemy, a tutaj gonić, gonić i nie ma szans dogonić" - żartował Morawiecki na początek swojego wystąpienia.

13:31

W planach jest przywrócenie 50 proc. ulgi dla artystów - zapowiedział prezes PiS. Zastrzegł, że nie nastąpi to w najbliższym roku, ale ma nadzieję, że jeszcze w tej kadencji.

13:30

13:29

Szczyt NATO w Polsce był "superważnym momentem" ostatnich lat. Podwyższył nasze bezpieczeństwo, wzmocnił nasz status i wzmocnił naszą pozycję - powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński w sobotę na konwencji Zjednoczonej Prawicy.

Jarosław Kaczyński, odnosząc się do sytuacji międzynarodowej Polski powiedział: "Polityka dobrze rządzonego kraju to polityka, która po pierwsze zapewnia bezpieczeństwo; po drugie zapewnia właściwy status państwu - status to jest coś takiego trwałego, przynajmniej względnie trwałego; i zabiega o pozycję. Bo pozycja nawet największych, najpotężniejszych państw o bardzo silnym statusie - jest pozycją zmienną. Tak wygląda nasza polityka zagraniczna".

13:24

Kaczyński o programie Mieszkanie plus: tu są zgrzyty i błędy, różne sprawy, które można wyjaśnić tylko subiektywnymi przyczynami; to trzeba zmienić; w listopadzie będzie ocena rządu, która o w dużej mierze będzie oceną z realizacji tego programu

13:21

Jest potrzeba pełnego wyklarowania kierownictwa ekonomicznego rządu - powiedział prezes PiS. Trzeba kontynuować sprawy związane ze ściągalnością podatków - dodał.

"Można chyba powiedzieć, powiedzieć śmiało, że jeżeli naszą kampanię wyborczą sprzed dwóch lat traktować, jako pewną ofertę, ofertę zawarcia umowy ze społeczeństwem, to my tej umowy dotrzymujemy" - powiedział Kaczyński na konwencji Zjednoczonej Prawicy. Według niego, to w ciągu ostatnich 28 lat nie często się zdarzało.

13:15

- Obywatele mają prawo do informacji, nie wolno nimi manipulować. mamy do czynienia z chorobliwą dekoncentracją mediów - wprowadzimy przepisy dekoncentracyjne w mediach - zapowiedział Kaczyński

13:14

Kaczyński do Witolda Waszczykowskiego: Trzeba uchwalić ustawę o służbie zagranicznej. Złogów tam u pana jest dużo i trzeba zmieniać

13:11

Jednomandatowe okręgi wyborcze w mniejszych gminach to sprawa bardzo wątpliwa z punktu widzenia demokracji - mówił na konwencji Zjednoczonej Prawicy prezes PiS Jarosław Kaczyński. Zapowiedział zmiany w ordynacji wyborczej.

Ordynacja wyborcza to rzecz do zrobienia - mówił Kaczyński. Podkreślił, że trzeba powrócić do pomysłów takich jak przezroczyste urny, kamery internetowe w każdym lokalu wyborczym, zmiana sposobu liczenia głosów, przechowywanie kart.

13:11

Kaczyński: reforma sądów jest absolutnie fundamentalna; to, że sądy pozostały takie w istocie, jak w PRL, to musi być zmienione, będzie opór, ale musimy to zmienić 

13:06

13:04

13:03

Kaczyński o ordynacji wyborczej: to rzecz do zrobienia; jednomandatowe okręgi wyborcze w mniejszych gminach - bardzo wątpliwe z punktu widzenia demokracji; trzeba też poważnie pomyśleć o dwóch komisjach: jedna prowadzi głosowanie, druga liczy głosy

13:01

Kaczyński o MSWiA: minister powinien przejąć do swojego urzędu wszystkie mechanizmy kontrolne jeśli chodzi o służby

13:00

Kaczyński o MF: trzeba kontynuować sprawy związane ze ściągalnością podatków i uszczelnieniem systemu, dużo zrobiono, ale można i trzeba jeszcze dużo zrobić

12:59

Na wsi ograniczenie nędzy jest najdalej idące. Tam trafiła ogromna część sumy z programu 500 Plus. To sumy niemalże równe dopłatom do hektara - powiedział prezes PiS

12:52

- Nie eksploatowaliśmy tych państw, nie korzystaliśmy z ich siły roboczej i nie wzywaliśmy ich do Europy, mamy pełne moralne prawo powiedzieć "nie" - dodał prezes PiS.

12:51

Kaczyński relokacji imigrantów: Tu nie chodzi o terroryzm, a o zwykłe codzienne bezpieczeństwo, nie ma żadnego powodu, abyśmy radykalnie obniżyli standard życia Polaków

12:46

Przywracamy i będziemy przywracać wybór w mediach. Naszym celem jest pluralizm, a nie monopol - mówił Kaczyński.

12:43

Wprowadzenie sieci szpitali to zabieg trudny i skomplikowany, ale przynoszący już efekty - mówił Kaczyński. Jak podkreślił, powoli udaje się powstrzymanie wycieku środków publicznych ze służby zdrowia.

12:42

O nastroje wśród polityków PiS pytał dziennikarz "Rzeczpospolitej" Michał Kolanko:

"Wszystko idzie gładko" - mówi zapytany działacz PiS średniego szczebla z południowej Polski. I rzeczywiście trudno w Przysusze spotkać niezadowolonego polityka PiS. I dotyczy to nie tylko samego kongresu, ale politycznej pozycji Prawa i Sprawiedliwości. Sam prezes PiS w trakcie technicznego wstępu samej konwencji był w znakomitym humorze i rzucił kilka żartów.

12:36

12:35

"Próbowaliśmy zmienić - w moim przekonaniu - w sposób racjonalny Trybunał Konstytucyjny. Mówię tutaj o zmianach ustawowych, ale w ostatecznym rachunku te zmiany są niewielkie. Jak wiecie było wokół tego wiele krzyków, ale Trybunał spokojnie działa dalej i wbrew temu, co niektórzy twierdzą wcale nie zawsze nam sprzyja" - podkreślił Kaczyński.

12:34

- Mamy normalnie funkcjonujący, nieuprzedzony politycznie i wcale politycznie nikomu niepodporządkowany Trybunał Konstytucyjny, który nie zawsze nam sprzyja - powiedział prezes PiS 

12:29

Kaczyński: przeprowadziliśmy zmiany w ministerstwach, próbowaliśmy zmienić w sposób racjonalny TK, chodzi o zmiany ustawowe, ostatecznie tu zmiany są niewielkie ale TK spokojnie działa dalej i wbrew temu co niektórzy twierdzą nie zawsze nam sprzyja

12:25

12:23

"Na pierwszej turze kongresu (PiS) mówiłem, że nasze działania, zabiegi dotyczą czegoś co można by określić jako trzy stawki, trzy sprawy podstawowego znaczenia. Pierwsza z nich, to sprawa demokracji, którą można ująć tak: czy my Polacy, polscy obywatele mają prawo wybrać władze, wbrew woli elit? Drugie pytanie, stawka, to sprawa prawa do naprawy Rzeczypospolitej: czy Polacy, rząd przez nich wybrany ma prawo naprawić Rzeczypospolitą, wbrew woli elit" - powiedział Kaczyński.

12:19

Wymiar duchowy jest ważny, ale nie można go budować bez wymiaru materialnego, który oznacza równość szans, sprawiedliwość, solidarność - zaznaczył lider PiS. Jak mówił, w tym kierunku PiS szedł i będzie iść. "Chcemy, by Polacy mieli równe szanse, wszystko jedno, czy są z Przysuchy czy z innego powiatowego miasta, czy ze wsi, czy z wielkiego miasta, czy z Warszawy" - podkreślił.

12:17

Kaczyński tłumacząc miejsce kongresu - Przysuchę na Mazowszu - przypomniał, że w 2014 roku odbyła się tam konwencja Prawa i Sprawiedliwości. "Tu kiedyś spotkaliśmy się pod tym hasłem "Polska jest jedna", które oddaje cele partii także i dziś" - mówił. "Co to oznacza, że Polska jest jedna? To oznacza, że Polska i Polacy są wspólnotą w wymiarze duchowym i materialnym" - powiedział.

12:14

- Hasło "Polska jest jedna" oddaje istotę naszego programu, Polacy są wspólnotą w wymiarze duchowym i materialnym, w tym kierunku idziemy, by Polacy mieli równe szanse - mówi Kaczyński

12:08

12:04

12:03

Kaczyński przypomniał, że rok temu w pierwszej części V kongresu Prawa i Sprawiedliwości zapowiedział, że do kolejnego spotkania dojdzie za pół roku, w grudniu 2016 r. "Ale przypomnijmy sobie ten narastający kryzys, który w grudniu eksplodował. Później były różne przyczyny losowe, a później był po prostu pomysł - spotkajmy się w pierwszą rocznicę" - mówił Kaczyński wyjaśniając termin obecnego spotkania działaczy PiS. 

Prezes PiS wspomniał też działaczy partii, którzy odeszli w ciągu ostatniego roku: Olgę Johann i Piotra Janię. 

11:53

W pierwszej części spotkania przegłosowany został porządek obrad i wybrane prezydium kongresu PiS. Następnie ma ono zostać rozszerzone o przedstawicieli Solidarnej Polski i Polski Razem wchodzących wraz z PiS w skład Zjednoczonej Prawicy.

"To rozszerzenie jest nam bardzo potrzebne. Ta jedność, która przyniosła nam zwycięstwo, jest nam bardzo, bardzo potrzebna" - powiedział prezes PiS.

11:45

Jarosław Kaczyński zapowiedział, że w pierwszej części spotkania w Przysusze odbędzie się kongres PiS, następnie zostanie ono rozszerzone i odbędzie się konwencja Zjednoczonej Prawicy. Jedność, która przyniosła nam zwycięstwo, jest nam bardzo potrzebna - podkreślił.

11:37

Mamy w polskiej polityce patriotów u władzy - mówił na otwarciu kongresu PiS i Zjednoczonej Prawicy starosta powiatu przysuskiego Marian Niemirski. Dziękował PiS za to, co robi dla Polski lokalnej.

11.35

Wejściu prezesa Jarosława Kaczyńskiego na salę towarzyszyły okrzyki "Jarosław! Jarosław!"

Kongres rozpoczął się wspólnym odśpiewaniem polskiego hymnu.

Kongres ma być podsumowaniem tego co PiS zrobiło do tej pory, jak i przedstawieniem propozycji na przyszłość. W spotkaniu ma wziąć udział 1100 delegatów partii. Wystąpienie J.Kaczyńskiego planowane jest ok. godz. 12.

Spotkanie będzie podzielone na dwie części. Pierwsza to część statutowa Prawa i Sprawiedliwości. "Druga część, to będzie kongres Zjednoczonej Prawicy. Podczas tego kongresu przewidziane są wystąpienia prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, wicepremiera Mateusza Morawieckiego, a także liderów Zjednoczonej Prawicy, czyli Zbigniewa Ziobry i Jarosława Gowina" - poinformowała rzeczniczka PiS Beata Mazurek.

Mazurek tłumacząc dlaczego przemówienie wygłosić ma Morawiecki zwróciła uwagę, że PiS stawia na gospodarkę i rozwój, stąd jego wystąpienie. "To jest osoba, która w głównej mierze za ten rozwój odpowiada" - mówiła. Stąd - zaznaczyła - głos wicepremiera Morawieckiego jest "jak najbardziej uzasadniony".

"Morawiecki odpowiada za bardzo ważną część naszej polityki, za zrównoważony i odpowiedzialny rozwój, który tak naprawdę kreuje to, w jaki sposób i w jakim tempie nasz kraj będzie się rozwijał, w jaki sposób będzie się żyło Polakom i nie jest niczym nadzwyczajnym, niczym dziwnym, że te swoje propozycje będzie przedstawiał" - powiedziała rzeczniczka PiS.

Wraziła jednocześnie nadzieję, że jego propozycje spodobają się Polakom. "Mam nadzieję, że one spowodują to, że ten rozwój będzie szedł w dobrym kierunku i będzie spełniał oczekiwania naszych wyborców i wszystkich Polaków" - dodała.

Pytana, czy nie ma niczego niestosownego w tym, że w trakcie kongresu nie wystąpi premier Beata Szydło odparła, że planowane były tylko wystąpienia wspomnianej czwórki polityków, a nie innych przedstawicieli.

"Równie dobrze, gdyby wystąpiła premier Szydło (która jest wiceprezesem PiS) można byłoby zapytać o to, dlaczego nie wystąpili pozostali wiceprezesi" - zaznaczyła.

Źródło: rp.pl

REDAKCJA POLECA