fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prawo drogowe

Bagażnik rowerowy z legalną tablicą rejestracyjną

123RF
Bagażniki montowane z tyłu auta są dużo wygodniejsze niż te na dachu. Trudno było jednak z nich korzystać.

Po 1 stycznia wystarczy wydać niewiele ponad 40 zł i dokupić trzecią tablicę rejestracyjną do auta. Do tej pory było to niemożliwe. Teraz wchodzą w życie przepisy wprowadzające dodatkowe legalne tablice rejestracyjne na bagażniki rowerowe mocowane z tyłu auta. Wydanie dodatkowej tablicy zostanie odnotowane w dowodzie rejestracyjnym samochodu. Trzeba będzie za nią zapłacić połowę stawki za komplet tablic rejestracyjnych, czyli dzisiaj 40 zł. Dodatkowo kierowca zapłaci 12,5 zł za nalepki legalizacyjne, w sumie więc 52,5 zł.

Bagażniki montowane z tyłu samochodu muszą mieć miejsce na rejestrację. A jeśli zasłaniają tylne reflektory auta, to muszą zostać wyposażone w światła.

To dobra wiadomość dla kierowców-rowerzystów. Bagażniki montowane z tyłu samochodu są, zdaniem cyklistów, dużo wygodniejsze niż te na dachu. Łatwiej na nich umieścić i zabezpieczyć rowery.

Kłopot tylko z tym, że bagażnik przysłania tylną tablicę rejestracyjną, a jej zakrywanie jest wykroczeniem drogowym, i to nie tylko w Polsce. Policja może wystawić za to mandat w wysokości 100 zł.

Wielu kierowców próbowało wyrobić trzecią tablicę, ale wydziały komunikacji odmawiały. Do 1 stycznia przepisy przewidywały dwie tablice (z tyłu i z przodu samochodu). Jeśli tablica nie została skradziona, nie ma szansy uzyskania kolejnej. —a.ł.

podstawa prawna: Rozporządzenie z 24 sierpnia 2015 r. DzU z 13 października 2015 r., poz 1601

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA